Kur jeni të pasigurt për diçka mos u shmangni. Ja si veprojnë liderët e vërtetë - Business Magazine Albania

Kur jeni të pasigurt për diçka mos u shmangni. Ja si veprojnë liderët e vërtetë

Ka ndodhur çdo herë. Sa herë që na duhej të pyesnim koordinatorin tonë të kontrollit të prodhimit nëse materialet nga një departament tjetër prodhimi do të mbërrinin në kohë që ne të fillonim punën tjetër, ai do të shmangej.

“Unë mendoj se është e mundur që ata të bëjnë këtë”, do të thoshte ai.

“Sa e mundur?” do të pyesnim. Meqenëse u vlerësuam për produktivitetin, gjëja e fundit që donim ishte të humbnim kohë duke u vendosur në një punë vetëm për të zbuluar se nuk mund ta drejtonim atë.

“Megjithëse mund të jem i gabuar,” do të thoshte ai, “Unë mendoj se ka një shans që ajo punë të jetë gati.”

Ne e kuptuam pse u shmang. Kur “vetëm në kohë” përfshin minuta, parashikimi i saktë i vonesave të vogla është i vështirë.

Plus, ai ndjeu qartë se shmangia nga tema i dha hapësirë. Të thuash “absolutisht” dhe më pas të rezultosh i gabuar? Hedhja në “mund” ose “ndoshta”, ose përdorimi i “Unë mendoj” në vend të “Unë jam i sigurt”, do të mbronte reputacionin e tij nëse do të rezultonte i gabuar.

Në fakt, jo.

Sipas një studimi të vitit 2020 të botuar në Journal of Experimental Psychology, shmangia – përdorimi i fjalëve që zbutin një pozicion që marrim – nuk mbron reputacionin tuaj. Pavarësisht kualifikimit, gabimi është ende gabim.

Lexo edhe: Këshilla e Taylor Swift për të rinjtë: Fjala ‘jo’ ishte ‘më e rëndësishme se momentet që më thanë ‘po’ 

Siç shkruajnë studiuesit:

Ne eksplorojmë sugjerime (nëse) folësit mund të mbrohen me qëndrime më të dobëta propozicionale (“Unë dyshoj se …”) dhe të ashtuquajturat mbrojtje të dyfishtë (“Mund të gaboj, por mendoj …”).

Ne nuk gjejmë … asnjë provë të qartë për një efekt mbrojtës.

Shmangia e dyfishtë është futja në dy modifikues: si p.sh. “Unë mendoj se është e mundur”. Ose, “Unë dyshoj se ai mund.” (Pastaj është mbrojtja e shumëfishtë: “Unë mendoj se është e mundshme që të përballemi me rrezikun e mbylljes së turpshme të 3-mujorit”. Më thuaj se nuk njeh të paktën një person që flet në atë mënyrë. )

Studiuesit zbuluan se asnjë lloj shmangie nuk mbron reputacionin tuaj.

Pra, çfarë duhet të bëni nëse duhet të merrni një pozicion, por nuk jeni plotësisht të sigurt?

Thuaj se nuk je i sigurt dhe më pas shpjego pse nuk je i sigurt.

Koordinatori ynë i kontrollit të prodhimit mund të kishte thënë: “Është e mundur, por nuk jam i sigurt. Shtypi është i fiksuar dhe ata parashikojnë se do të funksionojë për 15 minuta. Nëse kjo ndodh, ju jeni mirë. Por nëse kërkon më shumë se 30 minuta, ose do të duhet të mbash linjën ose ta kapërcesh atë punë dhe ta kryesh më vonë.”

Kjo nuk është shmangie. Ky është informacion: informacion që mbron reputacionin duke e kthyer “Unë mendoj” në “Ja çfarë di unë”. Që më pas i lejon njerëzit e tjerë të bëjnë parashikimet dhe vendimet e tyre, bazuar në atë që dinë.

Konkluzioni? Ndaloni shmangien. Nëse beson diçka, mos thuaj, “Unë besoj”. Thjesht thuaj atë që beson. Nëse mendoni diçka, mos thoni, “Unë mendoj”. Thjesht thuaj atë që mendon.

Mos thoni, “Unë mendoj se ne duhet të vazhdojmë.” Thuaj, “Le të vazhdojmë”. Mos thoni, “Unë dyshoj se ka një problem që mund të na mungojë.” Thuaj: “Na mungon diçka”.

Dhe nëse nuk jeni të sigurt? Të jesh në krye nuk do të thotë që duhet të kesh të gjitha përgjigjet. Thuaj, “Nuk jam i sigurt”, shpjegoni pse nuk jeni të sigurt dhe më pas kërkoni të dhëna.

Fundi? Shmangia nuk do t’ju bëjë të dukeni më pak të gabuar. As shmangia nuk do të mbrojë reputacionin tuaj.

Gjithçka që bën është t’ju bëjë të tingëlloni më pak vendimtar.

Cila është gjëja e fundit që dëshironi të ndjeni fort — në bazë të të dhënave, përvojës dhe analizave është– se keni të drejtë.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0