Këshilla e Taylor Swift për të rinjtë: Fjala ‘jo’ ishte 'më e rëndësishme se momentet që më thanë ‘po’  - Business Magazine Albania

Këshilla e Taylor Swift për të rinjtë: Fjala ‘jo’ ishte ‘më e rëndësishme se momentet që më thanë ‘po’ 

Taylor Swift

Nga jashtë, Taylor Swift – një fituese 11 herë e çmimit Grammy, me 55.5 milionë dëgjues mujorë në Spotify – duket sikur është mësuar me suksesin. 

Por, në ceremoninë e fillimit të Universitetit të New York, kantautorja 32-vjeçare u tha të diplomuarve se vlerësimet e saj janë me të vërtetë rezultat i diçkaje tjetër: momenteve të refuzimit. Herët që më thanë ‘jo’, nuk u zgjodha, nuk fitova – duke parë prapa, me të vërtetë duket sikur ato momente ishin po aq të rëndësishme, nëse jo më vendimtare,. sesa momentet kur më thanë ‘po’”, tha Swift. 

Swift tha se ato momente të mjera – si në jetën e saj personale, ashtu edhe në atë profesionale – e bënë atë të ndihej “dëshpërimisht e vetmuar”, duke filluar nga një moshë shumë e re. Ajo kujtoi lidhjen me drejtuesit e muzikës në moshën 13-vjeçare, kur i thanë se “vetëm amvisat 35-vjeçare dëgjojnë muzikë country”. 

Përgjigjet e saj ndaj atyre momenteve ishin të dukshme. E vetme në dhomën e saj, tha ajo, do të shkruante këngë “që do të merrnin një sukses diku tjetër”. Ajo postoi këngë në MySpace dhe u lidh me fansat e tjerë të vendit në internet. 

Lexoni: 50 shqiptarë të suksesshëm, me të cilët mund të krenohemi në vend dhe në Botë

Puna për muzikën e saj dhe veten dha rezultat. Marrëveshja që ajo nënshkroi në moshën 13-vjeçare çoi në një kontratë për shkrimin e këngëve një vit më vonë. Në moshën 15-vjeçare, ajo kishte një kontratë regjistrimi dhe publikoi albumin e saj të parë në studio në vitin 2006, kur ishte 16 vjeç. Albumi i saj vijues “Fearless” fitoi katër Grammy, duke përfshirë albumin e vitit, në 2010. 

Megjithatë, qendra e vëmendjes solli edhe më shumë presion, duke e detyruar Swift-in të ndihej sikur duhej të jetonte jetën e saj “përmes lupës së perfeksionizmit”. Këshilla e saj për klasën e vitit 2022: Mësoni të bashkëjetoni me ato përvoja rrënqethëse. 

“Në mënyrë të pashmangshme do të flisni gabimisht, do t’i besoni personit të gabuar, do të nënreagoni, do ta teproni, do të lëndoni njerëzit që nuk e meritonin atë,” tha ajo. “Ju do ta lini fajin t’ju hajë derisa të arrini fundin. Më në fund trajtoni dhimbjen që keni shkaktuar, përpiquni të bëni më mirë herën tjetër.” 

Lundrimi në këto gabime dhe refuzime, tha Swift, mund t’ju përgatisë të “skiconi rrugën tuaj”. 

“Përvoja ime ka qenë se gabimet e mia çuan në gjërat më të mira në jetën time,” tha ajo. “Dhe të turpërohesh kur e djallos?! Është pjesë e përvojës njerëzore. Të ngrihesh përsëri, të heqësh pluhurin dhe të shohësh se kush dëshiron ende të rrijë me ty më pas dhe të qeshësh me të, kjo është një dhuratë.” 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0