Kur do nisim të mbajmë 100 ml bagazh dore në avion? - Business Magazine Albania

Kur do nisim të mbajmë 100 ml bagazh dore në avion?

Disa aeroporte kanë vendosur të heqin kufizimin për të mbajtur më shumë se 100 ml lëng në çantën e dorës Urdhëresa do të hyjë në fuqi në vitin 2024. Kufizimi në 100 ml për një çantë dore shumicës ua vështirëson paketimin, sepse kjo pos me ujin dhe pijet ka të bëjë edhe me shamponët, xhelet për dush, produktet e grimit dhe çdo gjë që është e lëngshme.

Për çdo udhëtim, për shkak të urdhëresës së vitit 2006, pas sulmit terrorist në aeroportin Heathrow, të gjitha lëngjet gjithashtu paketohen edhe në qese plastike me kapak. Përveç faktit se është e papërshtatshme të paketosh gjërat higjienike dhe ushqimin në këtë mënyrë, shumica e njerëzve e harrojnë qesen dhe aeroportet e ndryshme kanë rregulla të ndryshme se sa e madhe duhet të jetë qesja dhe sa shishe të vogla mund të jenë në të.

Përparimet në teknologji e kanë bërë shumë më të lehtë për punonjësit e sigurisë të identifikojnë substancat e mundshme të rrezikshme, kështu që të gjitha aeroportet kryesore britanike do ta shfuqizojnë këtë rregull në vitin 2024. Bagazhi do të kalojë përmes skanerëve të veçantë CT që do të krijojnë një imazh 3D dhe rezultatet janë të kënaqshme dhe çojnë në heqjen e ndalimit. Pavarësisht këtyre ndryshimeve, dispozitat e tjera për bagazhet e dorës do të mbeten të njëjta, siç është ndalimi i udhëtimit me sende të mprehta ose gërshërë më të mëdha. metro

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0