Ku te investosh? Shqiperia ngjit shkalle - Business Magazine Albania

Ku te investosh? Shqiperia ngjit shkalle


Revista ‘Foreign Policy’ ka publikuar renditjen e shteteve ku sipermarresit duhet te investojne gjate vitit 2014, duke e renditur Shqiperine ne vendin e 53-te.

Sipas indeksit te fitimit baze te ‘Foreign Policy’, vendi yne ka permiresuar pozicionin krahasuar me nje vit me pare, kur renditej ne vendin e 71-te.

Ne renditjen me 112 vende, Shqiperia le pas shtete te rajonit si Greqia, Serbia, Bosnje-Hercegovina dhe vende te tjera. Klasifikimi, sipas revistes, bazohet ne 8 faktore qe kane te bejne me klimen e biznesit qe ofrojne keto vende dhe sigurine e investimit.

Ato jane: rritja ekonomike, stabiliteti financiar, siguria fizike, korrupsioni, varesia nga qeveria, bashkepunimi mes partnereve lokale, kontrolli mbi kapitalin dhe kursi i kembimit.

Pas publikimit te ketij raporti, ka reaguar ne faqen e tij ne Facebook, kryeministri Edi Rama. “Te dashur miq, dua te ndaj me ju kete lajm te mire. Ne vetem me pak se 300 dite kemi dhene mesazhet e sinjalet e duhura. Por ky eshte vetem fillimi, nuk duhet ta harrojme as une as Ju”, shkruan kryeministri Rama. /

Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0