Ksamili cilësohet si një nga vendet më të mira në botë, për të filluar një jetë të re


Fshati i vogël i Ksamilit, në jugun e Shqipërisë, gjithmonë kryeson listën e destinacioneve më të mira në Shqipëri, por edhe në Europë. Ky vend tërheq qindra dhe mijëra turistë për të kaluar pushime të paharrueshme.

Por tani, fshati është bërë pjesë edhe e listës së faqes së njohur brightside.me, të cilët e kanë listuar si 1 nga 10 vendet më të mira në botë për të nisur një jetë të re.

Jugu i Shqipërisë është një vend ideal për ata që kërkojnë një jetë të qetë. Ai krenohet me një klimë mesdhetare, një park kombëtar aty pranë dhe kuzhinën lokale të përqëndruar në vajin e ullirit, mandarinat dhe 30 lloje të ndryshme të peshkut, ndërsa është më lirë për të jetuar këtu se në vendet fqinjë si Greqia, Italia apo edhe Kroacia – një pije do t’ju kushtojë 90 cent, çmimi i vaktit tuaj është rreth $ 6 dhe kushton rreth 100-120 $ në muaj për të marrë me qira një apartament.

18 km në jug të Sarandës, Ishujt e Ksamilit përbëjnë pjesën më aktraktive të kësaj zone bregdetare.
Në një lartësi nga 7.5 deri në 15 metra mbi nivelin e detit këta ishuj të vegjël shkëmborë janë vendosur pranë njeri-tjetrit të mbuluar me një vegjetacion tipik mesdhetar mjaft të zhvilluar.

Burimi: brightside.me

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale