Kryeministri Rama: Kjo është luftë me një armik të padukshëm


Kryeministri, Edi Rama në mbledhjen e sotme të qeverisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të marrin seriozisht kërcënimin që vjen nga coronavirusi, duke u bërë apel që të kufizojnë maksimalisht kontaktet fizike me persona të tjerë.

“Nga nesër, të gjithë punonjësit e administratës që mund të ofrojnë shërbim nga kompjuteri nuk do të paraqiten në punë si dhe do të mbyllen të gjitha sportelet e shërbimeve në zyrat e shtetit”, deklaroi kryeministri.

“Vendosëm të mbyllim shkollat jo për t’u dhënë vajzave dhe djemve tanë pushim për t’u mbledhur në disko dhe pub-e, për t’u argëtuar sikur të ishte një kohë e zakonshme. Kjo është një kohë lufte, që bota do ta fitojë, ne do ta fitojmë. Por të gjithë së bashku duhet të bëjmë çmos që të kufizojmë maksimalisht dëmet që mund t’i shkaktohet jo trupit fizik të vendit siç ndodhi me tërmetin, por shëndetit tonë, shëndetit të njerëzve tanë”, u shpreh z. Rama.

“Thirrja për të kufizuar kontaktet fizike është këshilla numër 1 e OBSH dhe e gjithë ekspertëve të fushës”, duke u kërkuar qytetarëve që të mos vijojnë me mitet se ne jemi të fortë dhe ushqehemi bio, pasi kjo nuk është një luftë konvencionale ku vihen në pah virtytet, por bëhet fjalë për një luftë me një armik të padukshëm që hyn në trupin e njerëzve, theksoi kryeministri.

“Nga ana tjetër kjo nuk është një luftë si luftërat konvencionale, ku vihet në pah virtytet njerëzore, guximin trimërinë, sypatrembshmërinë. Kjo është një luftë me një armik të padukshëm, fare të padukshëm që hyn në trupin tonë dhe trupin e njerëzve tanë më të dashur, dhe kërcënuar seriozisht shëndetin dhe jetën e atyre që janë të mëshuar dh të sëmurë”, tha kreu i qeverisë.

Duke iu referuar faktit se thirrjeve për të kufizuar lëvizjet nuk janë marrë parasysh nga shumë qytetarë, kryeministri tha se do të merret vendim për të mbyllur të gjitha mjediset ku grumbullohen shumë njerëz.

“Do t’i mbyllim të gjitha, pub-e, palestra, dhe mjedise që mbledhin shumë njerëz. Do t’i mbyllim të gjitha për të vendosur shëndetin të parin. Nuk është dëshira ime, por po u them që kjo është gjëja që duhet bërë. Janë kufizuar kontaktet këtu në këtë godinë për të gjithë, jo vetëm për mua. Dhe mbledhjet që do të bëjmë do të jenë diçka e radhë që do të bëjmë”, u shpreh z. Rama.

Për restorantet dhe lokalet, tha se duhet të krijojnë distancë 2 metra nga njëra-tjetra për të vijuar punën. Kreu i qeverisë paralajmëroi se në rast të mos respektimit të këtyre rregullave do të ketë dhe sanksione.

“Çekia ka vendosur 100 milionë euro gjoba. Izraeli ka mbyllur 100 mijë persona në shtëpi dhe nëse dalin shkojnë drejtë për së drejti në burg”, tha z.Rama duke i marrë si referencë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0