Kriza prej Covid-19, Agnelli: Klubet e futbollit në rrezik, 4 miliardë humbje

Andrea Agnelli, drejtuesi i lartë i Juventusit dhe ECA-s (Shoqata Europiane e Klubeve), ka hapur asamblenë e fundit, duke bërë një bilanc të pasojave të pandemisë në futboll. “Humbja është e madhe dhe 90% e saj është për klubet, pjesa më e madhe e të cilëve do të kalojnë një krizë. Futbolli ka bërë shumë, por tani duhet një analizë e thellë”, – tha fillimisht drejtuesi italian.

“Shifrat flasin për një rënie drastike të ardhurash, 4 miliardë për 2 vitet e ardhshme. Sipas FIFA-s, 90% e kësaj humbjeje do t’u takojë klubeve. Pra, do të qarkullojnë më pak para dhe do të ketë një rënie dramatike, një krizë financiare për shumë klube”, – ka shtuar më tej Agnelli në statusin e presidentit të ECA-s. Ai ka lëshuar alarmin për atë që e pret botën e futbollit.

LEXO: Cristiano Ronaldo hyn në histori, bëhet futbollisti i parë miliarder

“Jemi të kënaqur për faktin që kemi përfunduar kampionatet. Fillimi i sezonit të ri do të jetë i vështirë, brenda dhe jashtë fushe. Kjo pandemi dhe kjo krizë na kanë treguar qartë problematikat në nivelin ekonomik. Për këtë po analizojmë disa tematika makroekonomike për të ndihmuar klubet që kanë pasur më shumë humbje. Do të jetë një sfidë dhe duhet të ndryshojmë mënyrë si po operojmë.

Nëse shohim atë që kemi përballuar muajt e fundit, jetët e humbura gjatë pandemisë, do të kuptojmë realisht atë çfarë ka ndodhur. Dua të falënderoj të gjithë ata që ndihmuan për rifillimin e kampionateve, UEFA-n dhe gjithë personat që bënë të mundur mbylljen e sezonit. Shtyrja e Europianit ishte një vendim shumë kurajoz dhe për këtë falënderoj presidentin Ceferin dhe UEFA-n”, përfundoi Agnelli.

GAZZETTA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale