Kriza për punonjës përhapet kudo. Gjermania kërkon 300 mijë të tillë: “Rrezikojmë produktivitetin” - Business Magazine Albania

Kriza për punonjës përhapet kudo. Gjermania kërkon 300 mijë të tillë: “Rrezikojmë produktivitetin”

Gjermania do të ketë nevojë për emigrantë në shkallë të gjerë për të parandaluar që mungesat e mëdha të fuqisë punëtore të minojnë produktivitetin dhe të rrezikojnë një tranzicion të fortë, tha Ministri i Ekonomisë Robert Habeck.“Ne kemi 300,000 vende pune sot dhe presim që kjo të rritet në një milion e më shumë,” tha ai në një konferencë shtypi. “Nëse nuk e mbyllim atë hendek, do të kemi probleme reale të produktivitetit.”

Lexo edhe: “Prisni të plasë lufta mes punonjësve dhe shefave!” Parashikimet e ekspertit për punën në distancë

Ndërkohë që do të ndihmonte shtimi i trajnimeve si dhe fleksibiliteti për kombinimin mes punës dhe familjes, emigracioni më i madh do të ishte thelbësor për të plotësuar kërkesat e tregut gjerman për  inxhinierët, zejtarët, kujdestarët.

Sipas Reuters ministri Habeck tha se, trajnimet për punë do të ndihmonin shumë vendin, por prurjet nga emigrantët do të jenë thelbësore në përmbushjen e kërkesës për zejtarë dhe inxhinierë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0