Kriza energjetike në Europë ndjehet edhe në Shqipëri. OSHEE blen energjinë pesëfish më shtrenjtë  - Business Magazine Albania

Kriza energjetike në Europë ndjehet edhe në Shqipëri. OSHEE blen energjinë pesëfish më shtrenjtë 

Kriza energjetike

Rritja e çmimit të gazit natyror po shkakton një krizë të re në Europë, e cila ndikimin po e shtrin edhe në vendin tonë. Kjo rritje po reflektohet në fatura më të larta elektrike për konsumatorët. Spanja, Italia, Franca, Greqia dhe Britania janë ndër vendet e para që po përballen me krizën.

Në Italinë fqinje, institucioni që merret me vendosjen e çmimit të energjisë elektrike “ARERA” pritet të marrë një vendim së shpejti, ndërsa parashikimet janë që çmimet të rriten me 40%, raporton Ansa. Në Greqi gjithashtu ministri i Energjisë dhe Mjedisit, Kostas Skrekas ka lajmëruar një rritje me 50% në tregun e energjisë sipas mediave të vendit helen.

Rritja e çmimit të gazit natyror po vjen për shkak të tranzicionit në një energji më miqësore me mjedisin ku shumë fabrika që punojnë me qymyr dhe impiante bërthamore janë mbyllur nëpër Europë, ndërkohë që për ato të mbetura janë rritur dyfish kostot për emetimin e dioksidit të karbonit. Krahas kësaj edhe kushtet klimaterike të këtij viti, kanë bërë që Rusia, furnizuesi kryesor i gazit në Europë, të ketë një vit të dobët prodhimi.

Efekti i kësaj krize tashmë është ndjerë edhe në Shqipëri. Sipas të dhënave zyrtare, OSHEE ka blerë në ankandin e fundit 56 000 MW/h për 13 milionë euro energji me një çmim mesatar prej 233 euro euro/MWh sipas të dhënave të institucionit, shifra më e lartë kjo e regjistruar ndonjëherë, thuajse rreth 5 herë më shtrenjtë se një vit më parë kur përllogaritej në 50 euro/MW.

Përmes këtij ankandi, OSHEE ka arritur të sigurojë blerje energjie deri më 10 tetor. Nëse çmimet e energjisë në bursat ndërkombëtare nuk ndalin rritjen, OSHEE-së mund t’i duhet të paguajë më shtrenjtë në vijim në blerjen e radhës.

Kjo krizë duket se do të vazhdojë. Në një artikull të ‘The Economist’ analistët parashikojnë çmime të larta përgjatë gjithë dimrit, kur kërkesa për energji dhe ngrohje është edhe më e madhe.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0