Kriza e karburanteve “dërgon në qiell” çmimet e makinave elektrike - Business Magazine Albania

Kriza e karburanteve “dërgon në qiell” çmimet e makinave elektrike

Me çmimet e benzinës në Amerikë që kalojnë 5 dollarë për gallon për herë të parë, i vetmi mjet që mund të lehtësojë xhepin është një makinë elektrike, e cila po përjeton periudhën e vet të rritjes së paparishikueshme të çmimeve.

Prodhuesit e automjeteve, nisur nga kërkesa e lartë e konsumatorëve dhe rritja e kostove të materialeve po paguajnë më shumë për automjetet elektrike. Udhëheqësi i tregut, Tesla po rrit çmimet deri në 6,000 dollarë për makinë, rritja e tretë e tij këtë vit, raportoi Electrek. Ford Motor ka rritur çmimin e Mustang Mach-E të saj, pas një lëvizjeje të ngjashme nga startup-i i kamionëve elektrikë Rivian Automotive.

E megjithatë blerësit vazhdojnë të vijnë.

Lexo edhe: Starbucks dëshiron të bëhet stacioni i karburantit i së ardhmes për makinat elektrike

Çmimi mesatar i një makine elektrike arriti në 60,984 dollarë muajin e kaluar, shumë më lart se 46,634 dollarë për tregun e përgjithshëm, sipas studiuesit të automobilave Edmunds.com. Kjo mesatare përjashton Tesla-n, e cila nuk i ndan të dhënat e çmimeve me firmat kërkimore, por Electrek raportoi se modeli popullor Model Y me rreze të gjatë tani fillon nga 65,990 dollarë.

Përtej kërkesës, prodhuesit po rrisin çmimet e automjeteve elektrike për shkak të kostove të larta të lëndëve të para, të cilat Ford i sheh si një tsunami prej 4 miliardë dollarësh për kompaninë këtë vit. Shefi Ekzekutiv Jim Farley tha kohët e fundit se tani kushton 25,000 dollarë më shumë për të ndërtuar një Mustang Mach-E me bateri, krahasuar me një SUV Edge me karburant.

Rritja e çmimeve është një nga mënyrat që prodhuesit e automjeteve kanë për t’i rikthyer makinat elektrike në të zezë ndërsa kërkesa rritet. Ford gjithashtu po ri-inxhinieron Mach-E në fluturim për të ulur koston dhe për të përmirësuar marzhet.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0