Kriza e çmimeve dhe furnizimit ka mbërritur - Business Magazine Albania

Kriza e çmimeve dhe furnizimit ka mbërritur

Kriza e çmimeve

Familjet shqiptare po varfërohen gjithnjë e më shumë me krizën e çmimit dhe furnizimeve bazë. Ky është një faktor global, të cilit nuk mund t’i shmangemi. Por, shqetësimi shqiptar është se ende në vend nuk ka politika për nxitje të prodhimit të brendshëm, si formë për të zbutur ashpërsinë e krizës. Punëtorët ndërkohë mungojnë gjithnjë e më shumë, duke e lënë vendin të ekspozuar tërësisht nga valët ndërkombëtare të krizës

Nëse jeni ju ata që bëni blerjet e ushqimeve për familjen, e keni vërë re tashmë: çdo herë që shkoni në supërmarket çmimet janë më të larta. Por jo vetëm kaq, produket që blinit zakonisht kanë nisur të mungojnë. Pezullimet dhe vonesat e transportit ndërkombëtar të mallrave gjatë pandemisë, u bënë edhe më të dukshme me luftën në Ukrainë. Ajo që vijon të jetë një plagë e madhe për popullsinë dhe shtetin ukrainas, po bëhet tashmë dhimbja e përgjithshme e tregjeve botërore. Kujtoni ditën e parë kur dolët në rrugë dhe e gjetët naftën me çmimin 260 lekë litri, nga 190 që ishte në mbrëmjen para. Pas kësaj pati protesta, u ngritën borde të monitorimit të çmimeve dhe sot çcmimi është sërish afër 260 lekë/litër.

Ekspertët mendojnë se kriza e çmimeve sapo ka nisur. Sipas tyre, çmimet e larta dhe mungesa e produkteve në treg do të bëhen edhe më të dukshme ne muajt në vijim.

Një shqetësim global që kërkon politika globale por edhe shumë vëmendje lokale.

Fokusi tek rritja e prodhimit vendas do të duhej të ishte kryefjala e një vendi si Shqipëria.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0