Krijuesi i skanerit “Scio” shpjegon vonesat…


Pajisja ‘Scio‘ është mbështetur nga rreth 13.000 njerëz në një fushatë të suksesshme në financimin e tij nga një numër i madh njerëzish. Gjithsesi, disa janë ankuar që janë akoma duke pritur që pajisja t’ju dorëzohet.

Bashkë-themeluesi Dror Sharon tha për BBC që 5.000 pajisje janë dërguar.

Z.Sharon e ka përshkruar më parë Scio si spektrometrin e parë molekular të lirë dhe të arritshëm për t’u blerë. Bën një lexim elektro-magnetik të produkteve, pastaj e krahason rezultatin me bazat e të dhënave që gjenden online. Mund të përdoret, për shembull, për të bërë dallimin midis barnave medicinale ose të gjejë sasinë e yndyrës në një copë djathi.

Gjatë fushatës për të mbledhur financime nga një numër i madh njerëzish, mbështetësit paguan nga $150 (£115) deri në $300 për pajisje, me setin e zhvillimit që kushtonte deri në $1.000.
Consumer Physics, kompania krijuese e produktit, mblodhi $2.7 milionë gjatë fushatës dhe parashikoi që pajisja do të paraqitet në Shkurt 2015.

Gjithsesi, Z. Sharon pranoi që firma pati vonesa.

” Kërkoj më shumë kohë nga çfarë ne parashikuam” tha ai për BBC. ” Ne na u desh të dizenjonim teknologjinë nga themelet, na u desh të bënim disa ri-dizenjime dhe patëm disa probleme me furnizuesit.  Çdo pengesë gjatë rrugës kërkoi javë për t’u ndrequr.”

Disa mbështetes kanë shfaqur shqetësime lidhur me vonesat në faqen e kompanisë në Facebook, mbasi faqja e mbledhjes së financimeve publike ishte mbyllur. Vizitorëve u thuhet që kompania po perballet me “diskutime për të drejtat ligjore të pronës” por Z. Sharon tha se i vetmi problem që i shqetësonte ishte emri Scio. “Nuk ka fare të bëjë me të drejtat ligjore të pronës në kontekst optike ose sensorë, por vetëm një diskutim për logon ose shenjën dalluese.”

Por Kickstarter ka një politikë shumë të kujdesshme, ato mbyllën faqen dhe vendosën një shënim- ne provuam të arsyetonim me ato, por ato kanë politikën e vet dhe ne e respektojmë.
Ai tha se kompania po vazhdon të prodhojë pajisje, por kanë zgjedhur t’i japin prioritet dërgesave të zhvilluesit të aplikacionit, në mënyrë që të shpejtojnë krijimin e ekosistemit të aplikacionit.

” Ne kemi dërguar mijëra nga këto skanera të vogla në të gjithë botën” tha Z. Sharon për BBC. ” Ne vendosëm t’ia dërgojmë zhvilluesve në fillim, që ka shkaktuar vonesa për mbështetësit e Kickstarter që pretendonin ta merrnin pajisjen shumë më shpejt.” Ne e kuptojmë që është vonë, por ne do bëjmë të pamundurën t’i dërgojmë sa më shpejt të kemi mundësi. Pak më shumë se çereku dhe pak më pak se gjysma e mbështetësve tashmë janë pajisur me pajisjen.”

Burimi: bbc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale