Krijuesi i skanerit "Scio" shpjegon vonesat... - Business Magazine Albania

Krijuesi i skanerit “Scio” shpjegon vonesat…


Pajisja ‘Scio‘ është mbështetur nga rreth 13.000 njerëz në një fushatë të suksesshme në financimin e tij nga një numër i madh njerëzish. Gjithsesi, disa janë ankuar që janë akoma duke pritur që pajisja t’ju dorëzohet.

Bashkë-themeluesi Dror Sharon tha për BBC që 5.000 pajisje janë dërguar.

Z.Sharon e ka përshkruar më parë Scio si spektrometrin e parë molekular të lirë dhe të arritshëm për t’u blerë. Bën një lexim elektro-magnetik të produkteve, pastaj e krahason rezultatin me bazat e të dhënave që gjenden online. Mund të përdoret, për shembull, për të bërë dallimin midis barnave medicinale ose të gjejë sasinë e yndyrës në një copë djathi.

Gjatë fushatës për të mbledhur financime nga një numër i madh njerëzish, mbështetësit paguan nga $150 (£115) deri në $300 për pajisje, me setin e zhvillimit që kushtonte deri në $1.000.
Consumer Physics, kompania krijuese e produktit, mblodhi $2.7 milionë gjatë fushatës dhe parashikoi që pajisja do të paraqitet në Shkurt 2015.

Gjithsesi, Z. Sharon pranoi që firma pati vonesa.

” Kërkoj më shumë kohë nga çfarë ne parashikuam” tha ai për BBC. ” Ne na u desh të dizenjonim teknologjinë nga themelet, na u desh të bënim disa ri-dizenjime dhe patëm disa probleme me furnizuesit.  Çdo pengesë gjatë rrugës kërkoi javë për t’u ndrequr.”

Disa mbështetes kanë shfaqur shqetësime lidhur me vonesat në faqen e kompanisë në Facebook, mbasi faqja e mbledhjes së financimeve publike ishte mbyllur. Vizitorëve u thuhet që kompania po perballet me “diskutime për të drejtat ligjore të pronës” por Z. Sharon tha se i vetmi problem që i shqetësonte ishte emri Scio. “Nuk ka fare të bëjë me të drejtat ligjore të pronës në kontekst optike ose sensorë, por vetëm një diskutim për logon ose shenjën dalluese.”

Por Kickstarter ka një politikë shumë të kujdesshme, ato mbyllën faqen dhe vendosën një shënim- ne provuam të arsyetonim me ato, por ato kanë politikën e vet dhe ne e respektojmë.
Ai tha se kompania po vazhdon të prodhojë pajisje, por kanë zgjedhur t’i japin prioritet dërgesave të zhvilluesit të aplikacionit, në mënyrë që të shpejtojnë krijimin e ekosistemit të aplikacionit.

” Ne kemi dërguar mijëra nga këto skanera të vogla në të gjithë botën” tha Z. Sharon për BBC. ” Ne vendosëm t’ia dërgojmë zhvilluesve në fillim, që ka shkaktuar vonesa për mbështetësit e Kickstarter që pretendonin ta merrnin pajisjen shumë më shpejt.” Ne e kuptojmë që është vonë, por ne do bëjmë të pamundurën t’i dërgojmë sa më shpejt të kemi mundësi. Pak më shumë se çereku dhe pak më pak se gjysma e mbështetësve tashmë janë pajisur me pajisjen.”

Burimi: bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0