Kosovë, llogariten rreth 10 miliardë euro remitancat që nga fundi i luftës

Kosovë, llogariten rreth 10 miliardë euro remitancat që nga fundi i luftës


Më shumë se 10 miliardë euro llogaritet të jetë shuma që diaspora kosovare ka dërguar në vendlindje që nga përfundimi i luftës e deri tani.

Gjermania vazhdon të mbetet shteti prej të cilit më së shumti dërgohen të ardhurat në Kosovë, e ndjekur nga Zvicra, Italia, Austria, etj.

Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës, të cilave u referohet gazeta “Zëri”, nga viti 2004 e deri më tani nga Gjermania emigrantët kanë dërguar në Kosovë gati 1 miliard euro, ndërkohë që nga Zvicra janë dërguar rreth 600 milionë euro.

Sipas shumës, Italia radhitet e treta për nga dërgesat me rreth 200 milionë euro, ndërsa në vendin e katër vjen Austria me 140 milionë.

/Top-Channel/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0