Kosova me pullë postare për nder të mjekëve që kanë humbur jetën në përballje me COVID-19 - Business Magazine Albania

Kosova me pullë postare për nder të mjekëve që kanë humbur jetën në përballje me COVID-19

Kosova ka promovuar pullën postare “Heronjët Mantelbardhë” për nder të njohjes së kontributit të të gjithë personelit shëndetësor që kanë humbur jetën në ballafaqimin me COVID-19, raporton Anadolu Ageny (AA). Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili takoi përfaqësuesit e Postës së Kosovës dhe përfaqësues të personelit mjekësor të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), tha se kërkesa për një pullë postare të tillë ka qenë e Ministrisë së Shëndetësisë, në mënyrë që sadopak t’u njihet kontributi personelit shëndetësor që humbën jetën në përballje me pandeminë.

“Besoj dhe shpresoj se kjo njohje dhe kjo ecje e pullës postare do të tregojë mundin, sakrificën dhe përkushtimin e ‘mantelbardhëve’ të cilët kanë bërë dhe po bëjnë të pamundurën në trajtimin e pacientëve me COVID-19”, theksoi Zemaj, i cili për nder të të gjithë profesionistëve shëndetësorë u ka ndarë nga një pllakë të kësaj pulle postare disa prej mjekëve të pranishëm në takim.

Drejtori i Postës së Kosovës, Xhevdet Smakiqi tha se përmes kësaj pulle postare po tentohet sensibilizimi i qytetarëve për kujdesin nga pandemia. Smakiqi tha se në situatën në të cilën tani gjendet shoqëria, barra ka rënë mbi supet e mantelbardhëve dhe për këtë ata meritojnë emërtimin “heronj”.

“Kam nderin dhe kënaqësinë që sot të prezantojmë emisionin e ri të pullave postare me titull Heronjtë Mantelbardhë të cilën Posta e Kosovës e ka vënë në qarkullim. Pulla postare si simbol i shtetësisë përpos rolit që ka në shërbim postar, kryen edhe rolin madhor të prezantimit të vlerave kulturore, historike, të arriturave në art dhe shkencë në vendin tonë”, theksoi ai.

Infektologu Sali Ahmeti dedikimin e pullave postare për personelin shëndetësor e vlerësoi si një përkrahje dhe mirënjohje për punën e tyre. Ahmeti tha se të gjithë mantelbardhët e të gjitha niveleve shëndetësore dhe spitaleve kanë bërë një punë të vetëmohueshme gjatë pandemisë, ku në moment të caktuara është kërkuar një mbingarkesë nga e cila disa kanë përfunduar edhe me humbje jete.

“Gjatë kësaj pandemie kemi mësuar shumë gjëra, në mesin e tyre mendoj se është ajo që edhe në situata shumë të vështira, kur bëhet një punë ekipore, gjithmonë rezultatet nuk do të mungojnë. Ne ‘mantelbardhët’ përkundër rrethanave të vështira në përballje me pandeminë, kemi pasur rrethana lehtësuese për faktin se kemi punuar si ekip”, theksoi Ahmeti. Në Kosovë që nga fillimi i përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19) deri më tani kanë vdekur më shumë se 20 mjekë dhe infermierë, ndërsa gjatë kësaj kohe, më shumë se 1 mijë janë infektuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0