Kosova krijon makinën e parë elektrike

Kosova krijon makinën e parë elektrike


Bonevet në Kosovë ka nxjerrë para dy ditësh një makinë elektrike të ndërtuar nga 6 studentë të rinj ektuziastë.

Në mënyrë të ngjashme me Tesla Roadster-in e parë që doli në Shkurt të 2008 nga bashkëthemeluesi dhe arkitekti i produktit të Tesla-ës Elon Musk, Bonevet pozicionohet në Gjakovë me transformimin e një Renault Twingo nga një makinë benzine në një makinë plotësisht elektrike.

Lexoni: SAYTAXI ALBANIA: NJË SHQIPËRI E PASTËR ME MAKINA ELEKTRIKE

Projekti i makinave elektrike të Bonevetit ka filluar në vitin 2016 dhe me mbështetjen e ofruesit të telekomit të Kosovës, IPKO, ka arritur të jetë funksional dhe i gatshëm për t’u nxjerrë në rrugë. Pas projektit ishin një ekip prej gjashtë inxhinierësh, 3 vajza dhe 3 djem të moshës nga 14 deri në 16 vjeç, të cilët u mbështetën nga mentorët e tyre dhe mësuan të gjitha bazat e makinave elektrike duke përfshirë projektimin 3D, elektronikën dhe mekanikën.

Shpresat e tyre janë të larta për ta përdorur këtë projekt si një gur për të edukuar popullin e Kosovës se makinat elektrike janë e ardhmja. Kosova ka popullsinë më të re në Evropë, ku 53% e popullsisë është nën 25 vjeç, ndërsa sektori i energjisë elektrike i Kosovës mbështetet në impiantet me qymyr (97%), me shumë përmirësime për energjinë diellore, të erës dhe burime të tjera të energjisë së rinovueshme.

Lexoni: Makinat elektrike do të mund të karikohen edhe kur janë në lëvizje

Bonevet është një prej hapësirave më të mira të krijimtarisë në Europën Lindore dhe aktualisht po zgjerohet me një qendër tjetër në Prishtinë, e cila do të hapet këtë vjeshtë.

burimi: DigitalSpoiler

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0