Kosova krijon makinën e parë elektrike


Bonevet në Kosovë ka nxjerrë para dy ditësh një makinë elektrike të ndërtuar nga 6 studentë të rinj ektuziastë.

Në mënyrë të ngjashme me Tesla Roadster-in e parë që doli në Shkurt të 2008 nga bashkëthemeluesi dhe arkitekti i produktit të Tesla-ës Elon Musk, Bonevet pozicionohet në Gjakovë me transformimin e një Renault Twingo nga një makinë benzine në një makinë plotësisht elektrike.

Lexoni: SAYTAXI ALBANIA: NJË SHQIPËRI E PASTËR ME MAKINA ELEKTRIKE

Projekti i makinave elektrike të Bonevetit ka filluar në vitin 2016 dhe me mbështetjen e ofruesit të telekomit të Kosovës, IPKO, ka arritur të jetë funksional dhe i gatshëm për t’u nxjerrë në rrugë. Pas projektit ishin një ekip prej gjashtë inxhinierësh, 3 vajza dhe 3 djem të moshës nga 14 deri në 16 vjeç, të cilët u mbështetën nga mentorët e tyre dhe mësuan të gjitha bazat e makinave elektrike duke përfshirë projektimin 3D, elektronikën dhe mekanikën.

Shpresat e tyre janë të larta për ta përdorur këtë projekt si një gur për të edukuar popullin e Kosovës se makinat elektrike janë e ardhmja. Kosova ka popullsinë më të re në Evropë, ku 53% e popullsisë është nën 25 vjeç, ndërsa sektori i energjisë elektrike i Kosovës mbështetet në impiantet me qymyr (97%), me shumë përmirësime për energjinë diellore, të erës dhe burime të tjera të energjisë së rinovueshme.

Lexoni: Makinat elektrike do të mund të karikohen edhe kur janë në lëvizje

Bonevet është një prej hapësirave më të mira të krijimtarisë në Europën Lindore dhe aktualisht po zgjerohet me një qendër tjetër në Prishtinë, e cila do të hapet këtë vjeshtë.

burimi: DigitalSpoiler

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale