Koronavirusi, sa i keq mund të jetë dimri? - Business Magazine Albania

Koronavirusi, sa i keq mund të jetë dimri?

Afrimi i dimrit ka ngritur frikën se koronavirusi do të rritet, ndoshta duke çuar në një valë të dytë të sëmundjes që është edhe më e madhe se e para. Sidoqoftë, parashikimi se si do të duket një dimër Covid është kompleks dhe mbretëron pasiguria. Ekziston edhe fusha relativisht e re e shkencës që tregon se një infeksion viral mund të bllokojë një potencial tjetër, me implikime ende të panjohura për koronavirusin.

Pra, po shkojmë drejt vizionit të Kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson për normalitetin “nga Krishtlindja” apo mund të jetë një udhëtim i ashpër? A do të përhapet koronavirusi më shumë gjatë dimrit? Kjo është një pyetje e madhe pa përgjigje, por shkenca mbështetet kryesisht në ato që dimë për viruset e tjera.

Ekzistojnë katër lloje të tjera të koronavirusit, të cilat shkaktojnë simptoma të zakonshme të ftohjes. Secili përhapet më lehtë në dimër. Gripi, rinoviruset, të cilat shkaktojnë edhe ftohjen e zakonshme, dhe virusi sinkytial i frymëmarrjes (RSV) kanë sjellje të ngjashme.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0