Korea e Jugut ka nisur një projekt për të krijuar trenin me shpejtësinë më të lartë


Korea e Jugut do të krijojë një tren super të shpejtë. Sipas burimeve zyrtare, ai do të udhëtojë me shpejtësi 620mph (997 km/h), duke reduktuar edhe kohën e udhëtimit në vend.

Ai do të veprojë brenda një “tubi me presion të ulët.” Instituti i kërkimeve hekurudhore në Kore tha: “Ne shpresojmë të krijojmë një tren ultra të shpejtë në një të ardhme jo shumë të largët. Shumë vende të tilla si Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Kina po konkurrojnë për të marrë rolin udhëheqës në këtë teknologji futuristike dhe ne gjithashtu do të përpiqemi që të parandalojmë rivalët tanë globale.

Ky projekt i ri i Koresë vjen disa muaj, pasi u zbulua se Hyperloop, një sistem tranzit futuristik që lejon udhëtarët të arrijnë destinacionet e tyre me shpejtësi të lartë, po vjen një hap më afër realitetit.

koreja-e-jugut-nderton-trenin-e-shpejtesise-se-larte-2

burimi: acp.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale