Korea e Jugut ka nisur një projekt për të krijuar trenin me shpejtësinë më të lartë - Business Magazine Albania

Korea e Jugut ka nisur një projekt për të krijuar trenin me shpejtësinë më të lartë


Korea e Jugut do të krijojë një tren super të shpejtë. Sipas burimeve zyrtare, ai do të udhëtojë me shpejtësi 620mph (997 km/h), duke reduktuar edhe kohën e udhëtimit në vend.

Ai do të veprojë brenda një “tubi me presion të ulët.” Instituti i kërkimeve hekurudhore në Kore tha: “Ne shpresojmë të krijojmë një tren ultra të shpejtë në një të ardhme jo shumë të largët. Shumë vende të tilla si Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Kina po konkurrojnë për të marrë rolin udhëheqës në këtë teknologji futuristike dhe ne gjithashtu do të përpiqemi që të parandalojmë rivalët tanë globale.

Ky projekt i ri i Koresë vjen disa muaj, pasi u zbulua se Hyperloop, një sistem tranzit futuristik që lejon udhëtarët të arrijnë destinacionet e tyre me shpejtësi të lartë, po vjen një hap më afër realitetit.

koreja-e-jugut-nderton-trenin-e-shpejtesise-se-larte-2

burimi: acp.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0