Kongresmenia Alexandria Cortez është kundër rrjeteve sociale: “Janë bërë një rrezik për shëndetin e njerëzve”


Pas djegies së Notre Dame, Alexandria Ocasio-Cortez është tema dhe emri më i përfolur në media dhe politikën amerikane. Është vetëm 28 vjeç, e përshkruan veten si social-demokrate, ka marrë shumë bashkëpunim në nivel lokal dhe ka ngritur qendra fondesh për të ndihmuar njerëzit në nevojë.

Kongresmenia Alexandria Ocasio-Cortez pranon se Facebook ishte i rëndësishëm për fushatën e saj politike, por sot ajo jo vetëm po heq dorë nga kjo platformë, por po fillon një fushatë kundër saj dhe rrjeteve të tjera sociale.

Gjatë një interviste për Yahoo News Ocasio-Cortez u shpreh: “Rrjetet sociale janë bërë një rrezik për shëndetin e njerëzve duke rritur izolimin, depresionin, ankthin, varësinë dhe shkëputjen nga realiteti”.

Lexoni: Kongresmenia amerikane dhe Bill Gates bien dakord: Robotët janë ide shumë e mirë për aq kohë sa do të paguajnë taksa

Së fundmi ajo ka mbyllur llogarinë e saj në Facebook, por vazhdon të jetë aktive në media të tjera si Twitter dhe Instagram.

Megjithatë, ajo ka thënë se po përpiqet të largohet pak nga pak.

“Ndonjëherë bëhem aktive duke postuar në Twitter gjatë fundjavës, por pjesën më të madhe unë i dedikohem përmbajtjes, kur është fjala për konsum dhe lexim unë e marrë fundjavën pushim”.

/Fortune

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale