Konfindustria: Vonesat e rimbursimit të TVSH-së po dëmtojnë tregun


Konfindustria në një deklaratë për mediat, vë theksin tek kostot e rënda financiare që i shkaktohen bizneseve nga vonesat e tejskajshme dhe në shuma të mëdha pas rikthimit të TVSH-së.

Sipas të dhënave zyrtare, mesatarja e vonesave të rimbursimit llogaritet në afër 6 muaj nga maksimumi ligjor prej 2 muajsh. Vonesa e madhe e kthimit të TVSH-së, nuk shoqërohet me penalitete financiare dhe gjoba për agjencitë ekzekutuese. Trysnia e ekzekutivit ndaj bizneseve, ka bërë që numri i rasteve të padive dhe penaliteteve të shënojë rënie, sipas administratorit të Konfindustrisë Gjergj Buxhuku.

Gjithashtu, sipas tij, vonesat e gjata kohore të kthimit të TVSH-së dhe pasojat e rënda financiare për bizneset, shërbejnë si burim i lindjes së korrupsionit në agjencitë ekzekutive, që mund të shkojnë deri në 20% të vlerës.

Lexo:  Konfindustria: FMN ka përgjegjësi për dështimin e politikave ekonomike në vend

Administrata tatimore u detyrohet kategorive të biznesit të paktën 120 milionë euro TVSH të prapambetur.  Premtimi i pambajtur për rimbursimin e  TVSH-së ka shkaktuar rritje të mëdha të kostove dhe ka goditur fuqinë  konkurruese, sipas konfindustrisë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale