Konfindustria: çmime të rritura të karburanteve, por edhe vjedhje në masë - Business Magazine Albania

Konfindustria: çmime të rritura të karburanteve, por edhe vjedhje në masë

Konfindustria

Konfindustria ka ngritur shqetësimin për abuzime në masë të shitjes së karburanteve për bizneset dhe qytetarët. Shërbimi i kontrollit të meterologjisë së pikave të karburantit është dhënë me koncesion të tipit PPP, duke e bërë tërësisht të paqartë sesi mund të kontrollohen ligjërisht abuzimet në rastin në fjalë.

Shqetësimet kanë ardhur në shtim sidomos në gjysmën e dytë të vitit 2022, që i përket edhe rritjes së fortë të çmimit të karburanteve.

“Abuzimet me volumet e tregtura janë të ndjeshme për të gjitha llojet e karburanteve dhe veçanërisht në tregtimin e gazit të lëngshëm. Sipas vlerësimeve të tërthorta krahësuese me vendet fqinje llogaritet, se për naftën dhe benzinën grabitja në volume arrin në jo më pak se 5% dhe për gazin e lëngshëm jo më pak se 8% të sasisë së shitjes”, thekson Konfindustria.

Lexo: Konfindustria: të hiqen përfaqësuesit e kompanive të karburantit nga Bordi i Transparencës

Duke patur parasysh se tregu i karburanteve në Shqipëri qarkullon të paktën 1,5 miliardë $, kosto e bizneseve dhe qytetarëve shtohet në dhjetra miliona euro/vit. Gjithashtu, pasoja të rënda i shkaktohen buxhetit të shtetit, duke ditur se 60% e çmimit të karburanteve janë taksa dhe tatime.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0