Koncesioni i Portit të Durresit - Business Magazine Albania

Koncesioni i Portit të Durresit


Kontrolli i Larte i Shtetit deklaroi se dhenia me koncesion e Portit te Durresit ishte nje afere korruptive, qe i ka shkaktuar shtetit 16,9 milione euro dem.

Permes nje auditimi, qe perfshin periudhen 2010-2013, KLSH ka gjetur se procedurat e dhenies me koncesion te Portit, si dhe zbatimi i kontratave me privatet, jane kryer ne shkelje te ligjit.

Si pasoje e ketyre veprimeve, thote KLSH, ne lidhjen e kontratave koncesionare nuk jane mbrojtur interesat e shtetit, persa i perket shfrytezimit te territorit te Autoritetit Portual nga ana e shoqerive koncesionare, si dhe perqindjes se ndarjes se te ardhurave nga tarifat operacionale portuale.

Per te gjitha shkeljet e konstatuara me siper, KLSH ka çuar per ndjekje penale ish-Drejtorin e Pergjithshem te Autoritetit Portual ne Durres, sq bashku me kater zyrtare te tjere te larte te ketij institucioni, si dhe kater nepunes te Ministrise se Transporteve.

Po keshtu, KLSH ka rekomanduar dhe 18 masa zhdemtimi per rikuperimin e demit prej 16,9 milione euro, qe i eshte bere shtetit shqiptar. / Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0