Kompania Visa sjell përvoja inovative të pagesave në Kupën e Botës FIFA “Katar 2022” - Business Magazine Albania

Kompania Visa sjell përvoja inovative të pagesave në Kupën e Botës FIFA “Katar 2022”

Visa
  • Më shumë se 5,300 terminale pagesash me aktivizim pa kontakt do ta bëjnë Kupën e Botës FIFA “Katar 2022” kampionatin FIFA me më shumë mundësi për pagesa ndonjëherë
  • Kompania Visa do të testojë risitë e pagesave, duke përfshirë kartat e parapaguara të lëshuara menjëherë me artin e kartës së animuar dhe do të mbështesë pagesat biometrike të fytyrës.

Ndërsa bota mirëpriti fillimin e Kupës së Botës FIFA “Katar 2022”, kompania Visa (NYSE: V), Partneri Zyrtar i Teknologjisë së Pagesave të FIFA-s, ka përgatitur një rrjet pagesash që do të mundësojë blerjet pa kontakt në të gjitha mjediset zyrtare, duke përfshirë tetë stadiumet dhe FIFA Fan Festival™. Me më shumë se një milion tifozë që pritet të udhëtojnë në Katar për kampionatin, Visa ka instaluar 5300 terminale pagesash pa kontakt në vendet zyrtare të FIFA-s. Visa do të provojë gjithashtu risitë e reja të pagesave për t’u dhënë tifozëve qasje të lehtë të mënyrave të thjeshta dhe të sigurta digjitale për të paguar.

Kupa e Botës FIFA ofron një skenë globale për kompaninë Visa për të shfaqur dhe testuar teknologji të reja, për të përmirësuar përvojën e tifozëve dhe për të lënë një përshtypje që do zgjasë në vendin pritës. Visa do të sjellë një sërë zgjidhjesh për pagesat digjitale në Katar, duke përfshirë disa shërbime pilote të kufizuar për të demonstruar se si zgjidhjet e ardhshme të pagesave Visa mund të vijnë në jetë:

  • Paguaj me fytyrën tënde: Duke shënuar herën e parë që do të përdoret për pagesa në Katar, teknologjia e njohjes së fytyrës është një bashkëpunim midis Bankës Kombëtare të Katarit (QNB) dhe POP ID-së dhe e mbështetur nga Visa nëpërmjet tokenizimit. Zgjidhja i lejon klientët të vërtetojnë pagesat duke përdorur vetëm fytyrën e tyre, pa një kartë fizike ose celular pas regjistrimit fillestar. Ai do të pilotohet në tre degë të Flat White Specialty Coffee.
  • Arti i kartave animohet: Ndërsa konsumatorët mësohen të marrin gjërat në çast, Visa po teston një zgjidhje digjitale për lëshimin e kartave për mbajtës të kufizuar kartash në Doha. Pas thjesht skanimit të një kodi QR, një kartë digjitale me parapagesë do të lëshohet menjëherë dhe mund të shtohet në një mobile wallet. Karta digjitale do të shfaqë artin e kartës së animuar, me maskotën zyrtare La’eeb, duke demonstruar një të ardhme në të cilën konsumatorët mund të sjellin personalizim më të madh dhe madje edhe animacion digjital në kartat e tyre Visa.
  • Pranimi i pagesave bëhet më i thjeshtë për SMB-të: Në partneritet me tre banka me bazë në Katar, zgjidhja “Visa Tap to Phone” tani është e disponueshme për tregtarët në Katar që duan të ndjekin shpejt aftësinë e tyre për të pranuar pagesa digjitale përpara fluksit të pritshëm turistik. “Visa Tap to Phone” e bën më të lehtë për tregtarët që të përdorin pajisjet e tyre të aktivizuara me Android NFC që zotërojnë tashmë për të pranuar pagesa pa kontakt—thjesht duke shkarkuar një aplikacion.
  • Prekni për të udhëtuar rreth Dohas: Mbajtja e trafikut nën kontroll gjatë Kupës Botërore FIFA™ ka qenë një përparësi kryesore dhe kompania Visa, në partneritet me Ministrinë e Transportit të Katarit, po mundëson pranimin e pagesave pa kontakt në taksi, në mënyrë që tifozët dhe banorët e Katarit të mund të paguajnë për udhëtime me kartën e tyre Visa ose smartphone, duke e bërë pagesën e udhëtimeve të tyre brenda dhe rreth Dohas më të shpejtë dhe më të përshtatshëm.

Në fillim të këtij muaji, Visa zbuloi “Visa Masters of Movement”, një përvojë e parë hibride e llojit të saj që paraqet një fushë interaktive në FIFA Fan Festival™ në Doha, ku fansat do të jenë në gjendje të krijojnë art digjital të frymëzuar nga lëvizjet e tyre të nënshkrimit. Tifozët e kualifikuar do të kenë mundësinë ta bashkojnë këtë art digjital në NFT-në e tyre në partneritet me Crypto.com.

Dr. Saeeda Jaffar, Zëvendës Presidente e Lartë dhe Menaxhere për GCC në kompaninë Visa, tha: “Si partner afatgjatë i FIFA-s, kompania Visa dëshiron t’u japë tifozëve të futbollit nga e gjithë bota mënyrën më të mirë për të paguar në Katar, duke përjetuar risi të reja emocionuese, të tilla si shkrirja e artit, futbollit dhe teknologjisë në vendin e Visa’s Masters of Movement. Me mijëra terminale pagesash pa kontakt, FIFA World Cup Katar 2022™ premton të jetë kampionati FIFA me më shumë mundësi për pagesa ndonjëherë për më shumë se një milion tifozë që vijnë për të shijuar magjinë e futbollit.”

Visa has been FIFA’s Official Payment Technology Partner since 2007. As a global supporter of both men’s and women’s football, Visa aims to offer experiences that bring people closer to the action, whether they are among the one million people anticipated in Qatar or the five billion viewers expected worldwide for this year’s tournament. In addition to providing the latest in payments innovations at official FIFA venues, Visa seeks ways to further its commitment to uplift lives through the power of sport through programs such as Financial Football, a video game that combines entertainment and education in an action-packed virtual football tournament.

Visa ka qenë Partneri Zyrtar i Teknologjisë së Pagesave të FIFA-s që nga viti 2007. Si një mbështetës global i futbollit të meshkujve dhe femrave, Visa synon të ofrojë përvoja që i afrojnë njerëzit me veprimin, qofshin ata në mesin e një milion njerëzve të parashikuar në Katar apo pesë miliardë shikuesve që priten në mbarë botën për këtë vit. Përveç ofrimit të inovacioneve më të fundit në pagesat në vendet zyrtare të FIFA-s, Visa kërkon mënyra për të çuar më tej angazhimin e saj për të përmirësuar jetën përmes fuqisë së sportit përmes programeve të tilla si Financial Football, një video-lojë që kombinon argëtimin dhe edukimin në një kampionat virtual futbolli të mbushur plot aksion.

Për më shumë informacion në lidhje me aktivitetet e kompanisë Visa gjatë Kupës së Botës FIFA “Katar 2022”, ju lutemi vizitoni Visa.com.

Rreth kompanisë Visa

Visa është një lider botëror në pagesat digjitale, duke lehtësuar transaksionet ndërmjet konsumatorëve, tregtarëve, institucioneve financiare dhe autoriteteve qeveritare në më shumë se 200 vende dhe territore. Misioni ynë është të lidhim botën përmes rrjetit më inovativ, të përshtatshëm, të besueshëm dhe të sigurt të pagesave, duke u mundësuar individëve, bizneseve dhe ekonomive të lulëzojnë. Ne besojmë se ekonomitë që përfshijnë të gjithë kudo, ngrenë të gjithë kudo dhe e shohin aksesin si themelin e së ardhmes së lëvizjes së parasë. Mësoni më shumë në Visa.com.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0