Kompania suedeze IKEA do të investojë në Serbi


Kompania suedeze e shitjeve me pakicë IKEA ka në plan të investojë deri në 80 milionë euro (84.4 milionë dollarë) në ndërtimin e një parku retail-i në Beograd. Ai do të ndërtohet në afërsi të dyqanit të parë të IKEA-s që është ende në ndërtim e sipër.

IKEA aktualisht ka një staf prej 50 vetash në Serbi dhe në Janar ose Shkurt ka në plan të rrisë numrin e të punësuarve në 250. Qeveria e Serbisë është në bisedime me IKEA-n për shitjen e parcelave të tjera të tokës.

Kompania suedeze nisi ndërtimin e dyqanit me vlerë 70 milionë euro në Prill të vitit të kaluar dhe parashikon ta përfundojë në Qershor 2017. Sipërfaqja prej 35,300 metra katror ku do të ngrihet parku gjendet afër autostradës Beograd-Nish.

Në Janar, qeveria serbe tha se IKEA parashikon të investojë një total prej 300 milion eurosh. IKEA po planifikon të hapë dy dyqane në Beograd dhe një në Nish, Novi Sad dhe në një vend të papërcaktuar ende në Serbinë qendrore.

IKEA është e pranishme në Kroaci, Rumani dhe Bullgari. Kompania synon të ketë një total prej 13 dyqanesh në rajon deri në vitin 2025. Përveç Beograd-it, po planifikon të hapë rrjet edhe në Lubjanë dhe Bukuresht, vitin e ardhshëm.

Burimi: monitor.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale