Kompania low cost Wizz Air: Sa do kushtojnë fluturimet nga Tirana në Budapest? - Business Magazine Albania

Kompania low cost Wizz Air: Sa do kushtojnë fluturimet nga Tirana në Budapest?


Kompania low cost hungareze, Wizz Air, e cila pritet të fillojë fluturimet me Tiranën në prill të vitit të ardhshëm, ka publikuar në faqen e saj të internetit tarifat e biletave për të udhëtuar drejt Budapestit dhe anasjelltas.

Në ditën e parë kur fillojnë fluturimet, 5 prill, bileta e vajtjes ditën e mërkurë kushton duke filluar nga 39.99 euro dhe e kthimit të së dielës, më 9 prill, 49.99 euro, pra në total rreth 90 euro. Fluturimet do të jenë dy herë në javë, çdo të mërkurë dhe të diel.

Ky është çmimi promocional për javën e parë, ndërsa në javët në vazhdim, çmimi rritet dhe kombinimet janë 59.99 euro vajtje dhe po aq kthimi (total rreth 120 euro), 49.99 euro dhe 59.99 euro (total 110 euro), 59.99 euro dhe 39.99 euro (total 100 euro). Orari i nisjes nga Tirana në Budapest të mërkurën dhe të dielën është 17:15 dhe i kthimit nga Budapesti në Tiranë, të mërkurën dhe të dielën në orën 15:10.

Gjatë muajit maj, një biletë vajtje-ardhje kushton minimumi 100 euro dhe maksimumi 120 euro dhe pas qershorit, bileta kushton minimumi 110-120 euro (59.99 vajtje dhe mund të gjesh 49.99 euro ardhje). Por, nëse planifikon që tani për të udhëtuar në tetorin e vitit të ardhshëm, mund të gjesh biletë me 60 euro vajtje-ardhje (29.99 euro një drejtim) në gjysmën e dytë të tetorit. Tetori është muaji i fundit kur Wizz ka planifikuar udhëtime me Tiranën.

Këto çmime janë pa bagazhe, që u shtohet dhe 21 euro për një rrugë (42 euro vajtje-ardhje si dhe nga 10 euro për një rrugë, nëse check-in bëhet në aeroport dhe jo online).

Nga Tirana është e mundur të pritet biletë direkt në faqen e internetit vetëm drejt Budapestit. Kush do të udhëtojë në Europë mund të tentojë vetë kombinime, po me Wizz Air, duke përdorur Budapestin si tranzit, por kombinimi i orareve është i vështirë.

Nga Shkupi me Wizz Air, shumë destinacione dhe disa fish më të lira

Wizz Air vepron prej kohësh në Aeroportin e Shkupit dhe ofron destinacione të shumta (Budapest, Barcelonë, Bazel, Berlin, Bratislavë, Kopenhagën, Dortmund, Hamburg, Londër, Milano, Paris, Stokholm, Venecia etj.).

Po në prill, për të udhëtuar nga Shkupi në Budapest një biletë vajtje-ardhje (e mërkurë – e diel) kushton rreth 54 euro (3298 dinarë). Në tetor mund të gjesh bileta vajtje-ardhje edhe me 40 euro.

Edhe në Shkup, Wizz Air operon përgjithësisht të mërkurave dhe të dielave. Për në Milano, po në prill, mund të gjesh një bileta vajtje-ardhje për rreth 81 euro (rreth 5 mijë dinarë).

Për në Barcelonë, nisja më 27 mars dhe kthimi më 31 mars, mund të gjesh bileta vajtje-ardhje për vetëm 54 euro (3298 dinarë). Për në Stokholm mund të presësh bileta vajtje-ardhje për 91 euro, në Londër 110 euro, për në Frankfurt 80 euro.

Nga viti 2012, qeveria maqedonase jep subvencione për fluturimet e transportuesit hungarez me kosto të ulët Wizz Air. Kjo ka ngjallur pakënaqësinë e operatorëve të tjerë ajrorë, disa prej të cilëve kanë ndërprerë udhëtimet nga Shkupi. Pak kohë më parë, përfaqësuesi i kompanisë austriake Austrian Airlines e akuzoi qeverinë e Shkupit se po nxit konkurrencën jo të ndershme në transportin ajror.

Pas kompanive ajrore Swiss dhe Czech Airlines (me linjat nga Gjeneva dhe Praga), fluturimet drejt Shkupit i ndërpreu së fundmi edhe Alitalia. Arsyeja e këtyre largimeve ka të bëjë me shitjen e ulët të biletave tej parashikimeve. Kompania Alitalia para dy vjetësh e gjysmë nisi linjën e parë të rregullt ndërmjet dy kryeqyteteve. Me ndërprerjen e kësaj linje, Shkupi mbetet i lidhur me Italinë vetëm me Milanon dhe Venecian.

Disa destinacione të WIZZ Air nga Shkupi:

kompania-low-cost-wizz-air-sa-do-kushtojne-fluturimet-nga-tirana-ne-budapest-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kompania-low-cost-wizz-air-sa-do-kushtojne-fluturimet-nga-tirana-ne-budapest-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kompania-low-cost-wizz-air-sa-do-kushtojne-fluturimet-nga-tirana-ne-budapest-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kompania-low-cost-wizz-air-sa-do-kushtojne-fluturimet-nga-tirana-ne-budapest-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: gazetaexpress.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0