Kompania kineze merr 100% të aksioneve të "Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës" - Business Magazine Albania

Kompania kineze merr 100% të aksioneve të “Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës”


Më 7 tetor të vitit 2016, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA) njoftoi se “China Everbright Limited” (CEL), një kompani ndërkombëtare investimesh dhe menaxhimi asetesh me bazë në Hong Kong, ka marr në zotërim 100% të aksioneve në TIA.

“Me kënaqësi njoftojmë një epokë të transformimit të China Everbright Limited”, tha Z. Rolf Castro-Vasquez, Drejtori Ekzekutiv i TIA-s. “Aksionerët e tanishëm, AviAlliance, DEG dhe FSHAN, si dhe të gjithë të punësuarit kanë punuar fort për zhvillimin e aeroportit dhe u kanë shërbyer pasagjerëve të saj në mënyrë korrekte. Ne shohim me synimin për rritje të mëtejshme me aksionerin e ri China Everbright Limited, duke ofruar atë që udhëtarët kanë nevojë dhe dëshirojnë, “tha ai.

“Falë mbështetjes së qeverisë shqiptare dhe ekipit menaxhues të TIA-s, CEL është i kënaqur sot që ka përfunduar blerjen e Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës. Blerja është një qasje proaktive e korporatës për të identifikuar mundësitë më të mira për investime në infrastrukturë, e cila është në përputhje me nismën e Kinës për “Rrugën e Mëndafshtë”. Gjithashtu, me rrjetet e gjera të CEL-it në Kinë, ne besojmë se tregtia dhe turizmi mes dy vendeve do të promovohet edhe më tej. Prandaj, kjo blerje është e një rëndësie të madhe për ne”, shtoi ai.

CEL, është themeluar në vitin 1997 dhe është dega ndërkombëtare e investimeve të China Everbright Group, një kompani shërbimesh financiare. CEL menaxhon 33 fonde kapitali private dhe zotëron më shumë se 8.7 miliardë $ në asete të cilat i ka nën administrim. CEL ka përvojë të gjerë në industrinë e aviacionit dhe është aksioneri i vetëm më i madh i China Aircraft Leasing Group Holdings Limited në Hong Kong.

Në vitin 2005, TIA mori në administrim Aeroportin e Rinasit, me një numër pasagjerësh përreth 600.000. 12 vjet më vonë, duke treguar një rritje të ndjeshme, Aeroporti ofron shërbime për më shumë se 1.9 milionë pasagjerë në vit dhe tani është një portë moderne për vendin, duke ndryshuar imazhin e Shqipërisë. Që nga viti 2005, më shumë se 70 milionë euro janë investuar në zhvillimin dhe zgjerimin e Aeroportit. Më 1 prill 2016, Qeveria e Shqipërisë dhe TIA nënshkruan një amendament në Marrëveshjen e Koncesionit të TIA-s duke marr një hap të madh drejt zhvillimit të transportit ajror dhe liberalizimit të fluturimeve ndërkombëtare në Shqipëri. Periudha e Koncesionit i TIA-s u zgjat menjëherë nga dy vjet deri në Prill 2027, në shkëmbim të hapjes së Aerportit të Kukësit për fluturime ndërkombëtare.

Burimi: tirana-airport.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0