Kompania gjermane me seli në Kosovë Celonis, rrit investimet në 290 milionë dollarë


Kompania Celonis ka marrë investim prej 290 milion dollarë, shifër e cila e bën kompaninë të arrijë vlerën prej 2.5 miliard dollarë.

Celonis është kompani lidere dhe ndër të parat në tregun e ‘process mining’, teknologji e cila ju mundëson bizneseve të kursejnë miliona dollarë dhe të kenë cilësi të jashtëzakonshme të shërbimit me klientë.

Kompanitë me renome botërore si: 3M, Airbus, Danaher, L’Oreal, Uber, Siemens dhe Lufthansa mbështeten tek Celonis për të përmirësuar efikasitetin e financave të tyre, zinxhirin e furnizimit, sektorin e IT-së, shitjen si dhe shërbimin për klientë.

Celonis për më shumë se një vit posedon qendrën e zhvillimit edhe në Kosovë, e cila përbëhet prej një ekip rreth 40 personave dhe është në rritje të numrit të punëtorëve me fokus në teknologji informative dhe aktualisht ka disa pozita të hapura për punë.

Për më shumë informata, klikoni KËTU.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale