Kolaudimi i automjeteve bëhet shërbim publik dhe do të zhvillohet më rrallë - Business Magazine Albania

Kolaudimi i automjeteve bëhet shërbim publik dhe do të zhvillohet më rrallë

Kolaudimi i automjeteve

Prej muajit të ardhshëm shërbimi i kolaudimit të automjeteve do të ofrohet nga Drejtoria Shërbimit të Transportit Rrugor. Kontrata me kompaninë SGS mbyllet në fund të këtij muaji. Në  bazë të kontratës fillestare, koncessioni do të duhej të përfundonte në shtatorin e vitit të kaluar, por qeveria shqiptarë e shtyu kontratën deri në fund të këtij viti. Kontrata e koncessionit për kolaudimin e automjeteve ishte 10 vjeccare. Ndaj së fundi, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, i ka kërkuar përmes një letre zyrtare kompanisë koncesionare të dorëzojë mjediset dhe infrastrukturën përkatëse.

Sipas procedurës, Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor do të marrë në dorëzim asetet, që janë qendrat e kontrollit teknik dhe pajisjet dhe kërkohet që transferimi të kryhet brenda datës 31 dhjetor 2020.

Ky është hapi i parë, drejt transferimit public të këtij shërbimi. Por rrezikon të mos jetë hapi përfundimtar. Anekset e ligjeve të buxhetit të vitit të ardhshëm, tregojnë se ky shërbim do të jepet me koncension vitin e atdhshëm duke saktësuar dhënien me koncension të infrastrukturës bazë të të dhënave dhe mbikëqyrjes së qendrave të kontrollit teknik të mjeteve rrugore.

Lexo: Taksite e furgonat mund te rinovojne online lejen e komoditetit 

Blendi Gonxhe, drejtor i DSHTR ka theksuar se me kalimin në shërbim publik, shërbimi do të përmirësohet, duke theksuar se kolaudimi do të kryhet vetëm 1 herë në dy vjet për mjetet e përdorura. Sipas tij, kjo vjen nga situata e pandemisë, radhët e gjata dhe përmirësimi i treguesve të sigurisë rrugore.

Afatet do të zgjaten edhe për mjetet si taksitë, autoshkollat, ato të transportit publik dhe të transportit të mallrave, që do ta kryejnë kolaudimin 1 herë në vit, nga çdo 6 muaj që është aktualisht. Ndërkohë, makinat e reja nuk do të kenë nevojë për këtë shërbim deri në 3 vjet pas datës së regjistrimit të parë. Për më tepër, premtimi është se nuk do të ketë rritje të tarifave aktuale.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0