Klientët e Starlink anullojnë porositë e tyre. Çfarë po ndodh me SpaceX? - Business Magazine Albania

Klientët e Starlink anullojnë porositë e tyre. Çfarë po ndodh me SpaceX?

porositë

John Duran parapagoi një depozitim prej 100 dollarësh në Shkurt për të siguruar Starlink dhe për të zëvendësuar “shërbimin e tij të tmerrshëm”.

Pas muajsh pa komunikim apo përditësime nga Starlink, Duran, i cili rri në Montana, anulloi para-porositjen e tij Starlink në shtator. Ai tha se do të kishte preferuar të mos e bënte.

“Unë nuk jam i çmendur, thjesht i zhgënjyer,” tha Duran, i cili aktualisht është duke përdorur hotspotin mobile nga telefoni i tij përmes ofruesit të internetit Verizon. “Nuk doja ta anulloja, sinqerisht.”

Ai nuk është klienti i vetëm i Starlink që është ngopur aq shumë me pritjen e shërbimit të internetit satelitor, saqë ka çuar në anullimin e depozitimit.

SpaceX u tha klientëve në një email konfirmimi se versioni Beta i shërbimit duhet të funksionojë në zonën e tyre nga mesi deri në fund të vitit 2021. Musk tha se shërbimi pritet të dalë nga faza e testimit beta në tetor, duke zgjeruar rrjetin më tej dhe duke lejuar më shumë njerëz të përdorin Starlink.

Që nga pagesa e depozitës së rimbursueshme, klientët kanë thënë se nuk kanë dëgjuar asgjë nga SpaceX dhe nuk e dinë kur do të marrin në dorë pajisjen Starlink.

Në shtator, klientët e Starlink ishin shumë të frustruar, sepse nuk mund të gjenin një mënyrë për të telefonuar ose dërguar email shërbimit të klientit Starlink për përditësime.

Lexoni: Elon Musk: Interneti i Starlink do të jetë 40% më i shpejtë se fibra optike

Klientët që anulluan paraporositjen e tyre morën një rimbursim të plotë nga Starlink.

Ilker Temir, i cili jeton në një varkë me vela në Seattle, gjithashtu paraporositi Starlink në shkurt. Temir përdor kabllon Comcast për lidhje interneti në marinë, por ai po kërkonte ta zëvendësonte këtë me Starlink. Ai e anulloi, sepse nuk mund të merrte përditësime nga Starlink në lidhje me situatën e tij unike të jetesës.

SpaceX në mars i paraqiti një kërkesë Komisionit Federal të Komunikimeve për të lidhur Starlink me automjetet në lëvizje, përfshirë anijet, aeroplanët dhe kamionët. Elon Musk shkroi në Twitter në prill se Starlink do të jetë në mobile këtë vit.

Temir tha se gjithçka që mori ishte “një deklaratë e pakuptimtë në aplikacionin e tyre duke thënë se shërbimi në zonën time do të jetë i disponueshëm në fund të vitit 2021.”

SpaceX ka thënë më parë se mungesa globale e çipave po vononte prodhimin e terminaleve të përdoruesve Starlink.

Shumë klientë të tjerë të Starlink janë ende duke pritur për shërbimin pasi kanë paguar një depozitë në fillim të këtij viti. Disa po planifikojnë të anullojnë para-porosinë e tyre Starlink nëse nuk dëgjojnë së shpejti nga SpaceX.

Faqja e internetit e Starlink thotë akoma se shërbimi është i disponueshëm për një “numër të kufizuar përdoruesish” në zona të caktuara.

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0