Kina mbyll qytetin prej 9 milionë banorësh mes rritjes së re të rasteve me COVID-19 - Business Magazine Albania

Kina mbyll qytetin prej 9 milionë banorësh mes rritjes së re të rasteve me COVID-19

Kina

Kina urdhëroi të premten një bllokim të 9 milionë banorëve të qytetit verilindor të Changchun mes një rritjeje të re të rasteve me COVID-19 në zonën që i atribuohet variantit shumë ngjitës omikron.

Banorëve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi, me një anëtar të familjes që lejohet të dalë për të blerë ushqime dhe gjëra të tjera të nevojshme çdo dy ditë. Të gjithë banorët duhet t’i nënshtrohen tre raundeve të testimit masiv, ndërsa bizneset jo thelbësore janë mbyllur dhe lidhjet e transportit janë pezulluar.

Bllokimet e fundit, të cilat përfshijnë gjithashtu Yucheng me 500,000 njerëz në provincën lindore të Shandong, tregojnë se Kina po i përmbahet qasjes drakoniane ndaj pandemisë që ka zbatuar për shumicën e dy viteve të fundit, pavarësisht disa indikacioneve të mëparshme se autoritetet do të zbatonin më shumë masat e synuara.

Kina raportoi 397 raste të tjera të transmetimit lokal në mbarë vendin të Premten, 98 prej tyre në provincën Jilin që rrethon Changchun, një qendër e industrisë së automobilave të vendit. Në të gjithë provincën, rastet kanë tejkaluar 1,100 që nga shpërthimi i fundit që goditi për herë të parë në fund të javës së kaluar.

Lexoni: Bota do që Kina të heqë dorë nga kufizimet e ashpra të COVID. Pasojat mund të jenë “katastrofike” për zinxhirët e furnizimit

Vetëm dy raste u raportuan brenda vetë Changchun të Premten, duke e çuar totalin në 78, ditët e fundit. Autoritetet janë zotuar në mënyrë të përsëritur të mbyllin çdo komunitet ku gjenden një ose më shumë raste nën qasjen e “tolerancës zero” të Kinës ndaj pandemisë.

93 raste të tjera u konfirmuan në qytetin e afërt Jilin që mban të njëjtin emër si provinca përreth. Autoritetet kanë urdhëruar tashmë një bllokim të pjesshëm në qytet dhe kanë ndërprerë lidhjet e udhëtimit me qytetet e tjera.

Zyrtarët e Universitetit të Shkencës dhe Teknologjisë Bujqësore Jilin janë shkarkuar pasi një grup infeksionesh u raportua në kampus dhe studentët u ankuan në mediat sociale se ata që rezultuan pozitivë ishin të mbyllur në bibliotekat e shkollave dhe ndërtesa të tjera në kushte të këqija.

Shkolla ka regjistruar 74 raste të konfirmuara dhe ka transferuar më shumë se 6,000 njerëz në karantinë, sipas transmetuesit shtetëror CCTV.

Imazhet ajrore treguan studentët me kostume hazmat të rreshtuar në të ftohtë dhe në errësirë ​​duke pritur për t’u transferuar.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0