Bota do që Kina të heqë dorë nga kufizimet e ashpra të COVID. Pasojat mund të jenë “katastrofike” për zinxhirët e furnizimit - Business Magazine Albania

Bota do që Kina të heqë dorë nga kufizimet e ashpra të COVID. Pasojat mund të jenë “katastrofike” për zinxhirët e furnizimit

Gjatë dy viteve të fundit, politika e tolerancës zero e Kinës për bllokime, testime masive dhe karantina të rrepta për Covid-19 ka parandaluar një numër të madh vdekjesh dhe ka siguruar që gjithçka, nga iPhone tek Tesla dhe pjesët e makinave të vazhdojnë të rrjedhin në pjesën tjetër të botës.

Nëse konsumatorët dhe bizneset duan të vazhdojnë të blejnë mallra të prodhuara në Kinë pa pasur nevojë të durojnë mungesa dhe rritje të mëtejshme të çmimeve, ata duhet të duan që Kina t’i përmbahet politikës së saj “Covid-zero”, siç bën Presidenti Xi Jinping.

Megjithatë, ky nuk është mesazhi që dëgjoni jashtë Kinës. Kritikat ndaj vendosmërisë së Pekinit për të shuar çdo shpërthim po shtohen – kritika që thekson dëmin e ekonomisë së Kinës, rreziqet që vijnë për zinxhirët globalë të furnizimit dhe madje edhe kërcënimin për të drejtat e njeriut të atletëve olimpikë.

Gita Gopinath, një zyrtar i lartë në Fondin Monetar Ndërkombëtar, u tha mediave muajin e kaluar se autoritetet duhet të “rikalibrojnë” përgjigjen e tyre ndaj shpërthimeve të Covid, duke paralajmëruar se ndërprerjet e shkaktuara nga më shumë bllokime mund të kenë “pasoja shumë të rëndësishme për zinxhirët e furnizimit global”. Një raport i Goldman Sachs nga janari parashtroi se nëse shumë provinca goditeshin me variantin omicron këtë dimër dhe qeveria vendos një bllokim kombëtar, rritja ekonomike  në Kinë mund të bjerë në 1.5% këtë vit, më e ulëta që nga viti 1976.

Lexo edhe: Kjo firmë e njohur evropiane po i zhvendos zinxhirët e furnizimit më pranë vetes: “Të prodhosh në Azi, sot është një makth”

Këto shqetësime janë reale – ka kosto serioze ekonomike, fiskale dhe njerëzore nga përpjekja për të ndaluar përhapjen e Covid brenda Kinës, dhe këto mund të përkeqësohen nëse shpërthimet vazhdojnë të përhapen.

Por në të vërtetë, këto rreziqe si për Kinën ashtu edhe për pjesën tjetër të botës zbehen pranë numrit njerëzor dhe ekonomik nëse vendi do të braktiste politikën e saj “Covid zero”, duke lejuar që virusi të përhapet i pakontrolluar mes një popullsie prej 1.4 miliardë njerëz që, megjithë një shkallë mbresëlënëse të vaksinimit prej 87%, janë shumë të cenueshëm.

Mbylljet e porteve dhe fabrikave, industritë e vendit deri më tani kanë kaluar pandeminë jashtëzakonisht të padëmtuara. Eksportet shënuan rekorde në vitin 2020 dhe më pas përsëri në 2021, dhe nëse nuk do të kishte qenë për atë rrymë të vazhdueshme mallrash, çmimet e importeve amerikane do të ishin rritur edhe më shpejt dhe mungesat e produkteve, si thelbësore ashtu edhe ato luksoze, do të ishin edhe më të theksuara.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0