Kina akuzon BE për planin e tarifave kufitare të karbonit - Business Magazine Albania

Kina akuzon BE për planin e tarifave kufitare të karbonit

karbonit

Kina deklaroi në nisje të javës se plani i Bashkimit Europian për të vendosur taksën e parë në botë kufitare të karbonit do të përfshijë problemet klimatike në tregti, duke thyer parimet ndërkombëtare dhe dëmtuar perspektivën ekonomike.

Komisioni Europian prezantoi këtë muaj planet për të vendosur një Mekanizëm të Përshtatjes Kufitare të Karbonit, apo tarifë të dioksidit të karbonit, ndaj mallrave ndotëse nga viti 2026, duke detyruar disa kompani që importojnë drejt Bashkimit Europian të paguajnë kosto të karbonit në kufij ndaj produkteve si çeliku.

Lexoni: Sfida globale me ndryshimet klimatike, BE bashkëpunon me Huawei për uljen e emetimit të karbonit

“Ky mekanizëm është në thelb një masë e njëanshme për të përfshirë ndryshimin klimatik tek sektori i tregtisë. Kjo shkel parimet e OBT dhe do cënojë në mënyrë serioze besimin e përbashkët në komunitetin botëror si dhe prespektivën ekonomike”- tha Liu Youbin, zëdhënës i Ministrisë së Mjedisit në Kinë.

Ai përsëriti qasjen e Kinës se reagimet e vendeve ndaj ndryshimit klimatik duhet të marrin në konsideratë nivelin e zhvillimit ekonomik dhe shtoi se tarifa e CO2 do të dëmtojë gatishmërinë dhe aftësinë e vendeve për t’i bërë ballë kësaj çështjeje. Si prodhuesi kryesor në botë i lëndëve të para industriale, Kina mund të pësojë goditjen më të madhe skema e tarifave.

/scan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0