Kia Europë thyen rekordin e shitjeve në histori - Business Magazine Albania

Kia Europë thyen rekordin e shitjeve në histori

Kia Europë

Sipas shifrave të reja të publikuara sot nga Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA), Kia ka regjistruar performancën e saj më të mirë tremujore në historinë e markës – me regjistrimet e tremujorit të parë prej 145,222 njësive që përfaqësojnë një rritje prej 27.6% krahasuar me të njëjtën periudhën në vitin 2021. Kjo rritje ka rritur pjesën e tregut Evropian të Kia në 5.3%, fenomenale për tremujorin dhe një 5.2% të fortë vetëm për muajin Mars.

Suksesi i Kia-s, pavarësisht rënies së tregut, ilustron fitimet e bëra që nga riemërtimi i kompanisë vitin e kaluar dhe tregon se si fokusi i saj në zgjidhjet e qëndrueshme të lëvizshmërisë po ndikon tek blerësit evropianë të makinave. Në mbyllje të tremujorit të parë 2022, regjistrimet e Kia në tregjet e BE, EFTA dhe MB ishin rritur në 145,222 njësi, krahasuar me 113,812 në tremujorin e parë 2021. Kjo rritje prej 27.6% nga viti në vit krahasuar në mënyrë të favorshme me tregun e përgjithshëm, i cili ra me 10.6 %.

Më të shiturit e Kia në tremujorin e parë ishin familja Ceed me 24,369 regjistrime, e ndjekur nga afër nga Niro dhe New Sportage me 22,897 dhe 22,299 njësi, respektivisht. Automjetet hibride, hibride plug-in dhe elektrike (EV) të Kia përbënin pothuajse 50% të shitjeve totale në të gjithë Evropën, nga 28.4% gjatë tremujorit të parë të 2021.

“Viti i kaluar ka qenë një nga periudhat më të rëndësishme në historinë e Kia. Ne kemi pësuar një metamorfozë dhe këto shifra të fundit të shitjeve tregojnë se sa pozitivisht është pritur qasja jonë e re nga klientët tanë evropianë. Modelet tona ekzistuese të elektrizuara, plus shtimi i EV6 fitues me shumë çmime, kanë ofruar një katalizator për fazën tonë të ardhshme të rritjes. Ndërsa vazhdojmë fokusin tonë në dizajnin e produkteve të jashtëzakonshme dhe një të ardhme të qëndrueshme për të gjithë, ne do të prezantojmë më shumë modele EV për të krijuar një linjë plotësisht të elektrizuar në Evropë deri në vitin 2035, me një total prej 14 BEV deri në vitin 2027.”

Jason Jeong, President i Kia Europë

Për të parë stokun e Kias, kliko këtu.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0