Këto janë qytetet më të vizituara në botë


Tabela vjetore e renditjes bazohet në numrin e turistëve ndërkombëtarë që kalojnë 24 orë ose më shumë në një qytet. Hong Kong tërhoqi 26.6 milionë vizitorë gjatë vitit të kaluar, kryesisht falë të ardhurëve nga Kina kontinentale. Në vendin e dytë, me 21.2 milionë vizitorë në 2016, është Bangkok, i cili e kaloi dhe Londrën në 2015.

Singapori, aktualisht në vendin e katërt, ka vendosur të bëhet qyteti i tretë më i vizituar deri në vitin 2025.

Shkëlqimi i Azisë

Qytetet aziatike dominojnë renditjen: ka 41 qytete nga rajoni Azi-Paqësor në listën e vitit 2017. Dhe ky numër pritet të rritet në 47 deri në vitin 2025.

Një faktor kryesor për rritjen e vizitorëve ndërkombëtarë në qytetet aziatike është “rritja e pandërprerë” e tregut të turizmit të Kinës, i cili është më i madhi në botë, thotë raporti.

Perspektiva e Evropës

Euromonitor thotë se performanca e qyteteve evropiane është prekur nga ngjarjet e fundit si kriza e Eurozonës, fluksi i refugjatëve, Brexit dhe sulmet terroriste.

Por magnetët turistik si Londra dhe Parisi mbeten të pathyeshëm. Dhe disa destinacione në Greqi, Itali dhe Spanjë panë rritje gjatë 2016 si rezultat i trazirave në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut.

Pavarësisht nga sulmet terroriste dhe turbullirat politike rreth Brexit, Londra ishte qyteti më i vizituar në Evropë në 2016 me 19.2 milionë vizitorë.

Në fakt, paundi më i dobët si rezultat i votimit të Brexit ka ndihmuar të tërheqë më shumë vizitorë në Britani të Madhe.

Qyteti amerikan më i lartë në renditje është New York, i cili mbetet në vendin e tetë me 12.7 milion vizitorë.

/WeForum

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale