Këto janë qytetet më të vizituara në botë

Këto janë qytetet më të vizituara në botë


Tabela vjetore e renditjes bazohet në numrin e turistëve ndërkombëtarë që kalojnë 24 orë ose më shumë në një qytet. Hong Kong tërhoqi 26.6 milionë vizitorë gjatë vitit të kaluar, kryesisht falë të ardhurëve nga Kina kontinentale. Në vendin e dytë, me 21.2 milionë vizitorë në 2016, është Bangkok, i cili e kaloi dhe Londrën në 2015.

Singapori, aktualisht në vendin e katërt, ka vendosur të bëhet qyteti i tretë më i vizituar deri në vitin 2025.

Shkëlqimi i Azisë

Qytetet aziatike dominojnë renditjen: ka 41 qytete nga rajoni Azi-Paqësor në listën e vitit 2017. Dhe ky numër pritet të rritet në 47 deri në vitin 2025.

Një faktor kryesor për rritjen e vizitorëve ndërkombëtarë në qytetet aziatike është “rritja e pandërprerë” e tregut të turizmit të Kinës, i cili është më i madhi në botë, thotë raporti.

Perspektiva e Evropës

Euromonitor thotë se performanca e qyteteve evropiane është prekur nga ngjarjet e fundit si kriza e Eurozonës, fluksi i refugjatëve, Brexit dhe sulmet terroriste.

Por magnetët turistik si Londra dhe Parisi mbeten të pathyeshëm. Dhe disa destinacione në Greqi, Itali dhe Spanjë panë rritje gjatë 2016 si rezultat i trazirave në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut.

Pavarësisht nga sulmet terroriste dhe turbullirat politike rreth Brexit, Londra ishte qyteti më i vizituar në Evropë në 2016 me 19.2 milionë vizitorë.

Në fakt, paundi më i dobët si rezultat i votimit të Brexit ka ndihmuar të tërheqë më shumë vizitorë në Britani të Madhe.

Qyteti amerikan më i lartë në renditje është New York, i cili mbetet në vendin e tetë me 12.7 milion vizitorë.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0