Këto aftësi digjitale po kërkohen në të gjithë botën dhe madje do t’ju japin një rritje rroge - Business Magazine Albania

Këto aftësi digjitale po kërkohen në të gjithë botën dhe madje do t’ju japin një rritje rroge

aftesi digjitale

Sipas raportit të Kompensimit të Shërbimeve të Teknologjisë në Indi nga Deloitte dhe NASSCOM, rreth 91% e organizatave të teknologjisë së informacionit kanë rifilluar të marrin në punë njerëz me të njëjtin ritëm si ata që punësonin në kohët para-COVID.

Por ekziston një luftë e fortë talentesh në industrinë e IT-së, pasi punësimi për aftësitë e duhura është ende një sfidë kryesore për kompanitë. Kompanitë nuk po kërkojnë më vetëm ekspertë funksionalë. Nevoja momentale është një fuqi punëtore që kupton dhe përshtatet me teknologjinë në të gjitha format në fushat e biznesit, thuhet në raport.

Raporti thekson më tej se kompanitë po ofrojnë rritje të madhe pagash për punonjësit që posedojnë grupin e kërkuar të aftësive.

Rritja mesatare e pagës dhënë punonjësve në vitin 2020 ishte 8.8%, megjithatë, kjo përqindje pritet të shkojë në 9-11% në 2022, sipas raportit. Rritje dyshifrore pritet në shumë nën-segmente të sektorit.

Këto janë disa aftësi digjitale që pritet të rrisin pagën vitin e ardhshëm:

Aftësitë digjitale Rritja e pagës
Blockchain 20 – 22 %
Inteligjenca Artificiale 19 – 22 %
Siguria Kibernetike 18 – 20%
Proceset e Robotizimit Automatik 16 – 18 %
Mësimi Mekanikës 16 – 20%
SEO / Marketing 14 – 16 %
Rrjetat Kompjuterike 12 – 15%

Burimi: Business Insider 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0