Këto 4 gjëra do t'ju ndihmojnë të shkëlqeni në intervistën tuaj të ardhshme - Business Magazine Albania

Këto 4 gjëra do t’ju ndihmojnë të shkëlqeni në intervistën tuaj të ardhshme


Në një botë ideale, marrja e punës së ëndërrave tuaja do të varet vetëm nga aftësitë tuaja dhe përvoja paraprake e punës. Në botën e vërtetë,  këto mundësi vijnë si rezultat i përshtypjes që i lini intervistuesit tuaj.

Më poshtë janë 4 gjërat që do t’ju ndihmojnë në intervitën tuaj të radhës:

  1. Flisni për veten tuaj

“Gratë më shumë se burrat e kanë të vështirë të thonë atë që bëjnë me të vërtetë mirë”, thotë Mary Civiello.

Në terma praktikë, kjo do të thotë që i gjithë komunikimi juaj me menaxherin e punësimit duhet të përforcojë idenë që ju e meritoni punën. Kur është fjala për emailin, ju duhet të rrëmbeni vëmendjen e kontaktit kur iu kërkojnë për një intervistë duke filluar me rreshtin e subjektit. “Jepu atyre një arsye për t’a hapur atë,” thotë ajo. “Pastaj, për t’u dhënë atyre një arsye për të klikuar në rezymenë tuaj.”

  1. Praktikoni rregullin e 3-shit

“Kur përgatiteni për intervistë, dilni me tri cilësi apo gjëra që ju mendoni se me të vërtetë iu bëjnë të veçantë”. Këto mund të jenë çdo gjë nga aftësia juaj për të punuar në mënyrë efektive në një ekip deri tek krijimtaria dhe tek fleksibiliteti juaj. Pastaj, për të tërhequr vërtet vëmendjen e punëdhënësit, mendoni për “histori të vogla” që ilustrojnë secilën nga këto cilësi.

  1. Mendoni si një tregimtar

Për të treguar këto histori, ndiqni tre hapa, rekomandon Civiello. Hapi i parë është të flisni për një situatë me të cilën jeni ballafaquar, një mënyrë për ta vënë intervistuesin tuaj në këtë moment. Hapi i dytë: Paraqitni sfidën para jush. Së fundmi, thojini atij ose asaj procesin e mendimit dhe ekzekutimit të zgjidhjes tuaj.

  1. Jini i sigurt në gjuhën e trupit tuaj (Ose të paktën stimulojeni atë)

“Njerëzit gjykojnë mbi ju … brenda më pak se një sekonde kështu që tregoni siguri kur hyni, edhe në qoftë se jeni nervoz, ju keni atë buzëqeshjen e madhe gati për të shkuar para”, thotë ajo. Gjëra të tilla si një shtrëngim duarsh, qëndrim i drejtë dhe i përkulur përpara mund t’iu çojë në një rrugë të gjatë.

 

burimi: fortune.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0