Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) do të zgjedhë  gjashtë idetë më të mira inovative nga Ballkani Perëndimor - Business Magazine Albania

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) do të zgjedhë  gjashtë idetë më të mira inovative nga Ballkani Perëndimor

Mbështetja e inovacionit në Ballkanin Perëndimor: Fituesit e Çmimit Rajonal të “Butterfly Innovation Award” do të zbulohen sot (e hënë) në Tiranë.

Fituesit e konkursit të parë “Butterfly Innovation Award” të organizuar nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) i nisur në prill të këtij viti do të prezantohen sot më 27 qershor 2022 në Tiranë, Shqipëri. Ceremonia e ndarjes së çmimeve është bashkëorganizuar nga RCC dhe Komisioni Evropian, i cili është mikpritësi i këtij eventi.

Edicioni i parë i këtij konkursi tërhoqi mbi 150 aplikantë në gjashtë tema: Industria, Green, STEM, Rinia, dhe Women Inovation. Ekipet fituese do të kenë një mundësi për mbështetje mentorim, promovim të zgjidhjeve të tyre tek investitorët potencialë dhe një çmim financiar në vlerë prej 5,000 euro secili.

Ceremonia e çmimit “Butterfly Innovation Award” do të bashkëorganizohet nga Majlinda Bregu, Sekretare e Përgjithshme e RCC, Mariya Gabriel, Komisionere Evropiane për Inovacionin, Kërkimin, Kulturën, Arsimin dhe Rininë dhe Erion Veliaj, kryebashkiak i Tiranës si i ftuar special i ceremonisë.

Lexo: Bregu: vendosëm linjat kryesore të zhvillimit rajonal. Tani synojmë një treg të përbashkët

Ftojmë përfaqësuesit e mediave në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të hënën, më 27 qershor 2022, duke filluar nga ora 19:00 në katin e 23-të të Maritim- Hotel Plaza. Për qëllime organizative, ju lutemi njoftoni mbërritjen tuaj me email në press@rcc.int deri në orën 15:00 të së hënës, 27 qershor 2022, dhe të arrini të paktën 20 minuta para fillimit të ngjarjes. Ceremonia do të jetë në gjuhën angleze, nuk është parashikuar asnjë përkthim.

Asnjë deklaratë shtesë nga Komisioneri i BE-së nuk është parashikuar.

Mësoni më shumë rreth Çmimit të Inovacionit të Butterfly në https://www.rcc.int/regional-butterfly-innovation-award-2022

Çmimi Rajonal i “Butterfly Innovation Award” është financuar nga Bashkimi Evropian.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0