Këshillat që duhet të ndiqni për t'u bërë një sipërmarrës

Këshillat që duhet të ndiqni për t’u bërë një sipërmarrës


Pasuria nuk favorizon mirëkuptimin. Përkrah guximin.

E megjithatë, shumica prej nesh po presin që të ndodhë diçka para se të ndjekim ëndrrat tona.

Ne gjithmonë presim mundësinë për të prezantuar veten apo që kushtet të ndryshojnë, apo për momentin e duhur. Ne presim çdo lloj mundësie që mendojmë se do na bëjë të mundur, që do të na vendosë në rrugën e duhur apo që do të na sjellë suksesin.

Gjejeni çfarë? Ndoshta këto që ju prisni nuk do të vijnë kurrë. Dhe për fat të keq, është shpesh pritja që na pengon të arrijmë suksesin.

Lexoni: 10 ndryshime mes sipërmarrësve dhe atyre që duan të bëhen sipërmarrës

Chris Schultz, një sipërmarrës dhe investitor nga New Orleans, i cili foli ditët e fundit në konferencën GrowCo, i pyetur për udhëzimet që ai do u jepte atyre që aspirojnë të bëhen sipërmarrës, u përgjigj me një fjali të vetme:

“Mos prisni që dikush t’ju japë leje.”

Pothuajse të gjithë ne e bëjmë këtë. Ne nuk ndihemi aq të fuqishëm sa të ndërmarrim hapin dhe kështu përdorim mungesën e lejes së jashtme si një justifikim. Do të quheshit një person me fat nëse dikush tjetër do iu tregojë se ka kuptim të nisni një biznes, ose që është zgjedhja e duhur për të ndjekur pasionin tuaj, ose që po bëni zgjedhjen e duhur duke ndjekur ëndrrat tuaja.

Pothuajse askush nuk e bën këtë. Ne të gjithë jemi të lidhur me gjendjen tonë aktuale dhe kështu duam që të bëjnë edhe të tjerët. Unë jam fajtor për këtë si çdokush tjetër, përkundër faktit që përdor fjalinë klasike të Grace Hopper, “Është më mirë të lutesh për falje sesa të kërkosh lejë,” si mantrën ime.

Por edhe nëse jetoni 82 vjeç, kjo do të thotë që ju do të keni vetëm 30,000 ditë në këtë planet. Shumëzoni moshën tuaj të tanishme me 365 dhe zbriteni atë nga 30,000. Numri ka të ngjarë të jetë më i vogël se sa ju imagjinoni.

Lexoni: Dëshironi të keni ndikim të vërtetë si një sipërmarrës? Përmirësoni këto 6 gjëra

Ju nuk keni aq shumë kohë në këtë planet sa do të shpresonit. Mos e humbni një moment duke pritur që dikush tjetër t’iu thotë se është në rregull të ndiqni ëndrrat tuaja.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0