Këshilla për të diplomuarit nga njerëz të suksesshëm

Këshilla për të diplomuarit nga njerëz të suksesshëm


Të veshur me kapele dhe pelerina, para se të marrin diplomat e tyre, të diplomuarit dëgjojnë fjalime nga njerëz të shquar që ndajnë hsitori dhe opinione mbi jetën e tyre.

Ish-Presidenti Obama,Universitetin Rutgers në Piscatway, New Jersey, iu tha të diplomuarëve se problemet e vështira nuk mund të zgjidhen përmes izolimit. Ai gjithashtu kritikoi mendjet të cilat i përshkroi si anti-shkencë, anti-intelektuale që shumë shpesh përshkojnë politikën.

“Në politikë dhe në jetë , injoranca nuk është virtyt,” tha Obama. “Nuk është e këndshme të mos dish se për çfarë je duke folur. Kjo nuk i bën gjërat reale dhe nuk tregon sesi duhet të jenë. Kjo nuk është për të sfiduar korrektësinë. Ju thjesht nuk dini për çfarë të flisni.”

keshilla-nga-njerez-te-suksesshem-per-te-diplomuarit-businessmag

Shefja operative e Facebook-ut Sheryl Sandberg, duke folur për të diplomuarit e Universitetit të Kalifornisë, Berkely, përmendi vdekjen e papritur të burrit të saj në vitin 2015  si një pikë kthese që i mësoi asaj elasticitetin.

“Kam mësuar për thellësinë e trishtimit dhe brutalitetit të humbjes,” tha ajo. “Por unë mësova se kur jeta iu vë poshtë, ju mund t’a godisni atë me shkelm, të çani sipërfaqen dhe të merrni frymë përsëri. Kam mësuar se në emër të asgjësë, apo në emër të çdo sfide, ju mund të zgjidhni kuptimin dhe lumturinë.”

keshilla-nga-njerez-te-suksesshem-per-te-diplomuarit-businessmag

Ish-moderatorja e talk-show-eve televizive Oprah Winfrey ishte e ftuar në ceremoninë e diplomimit të studentëve në Universitetin Jonhson C. SmithCharlotte, Karolinë e Veriut.
Ajo ju argumentoi studentëve të synonin përsosmërinë, dhe mos të humbisnin besimin në rast se hasnin në pengesa sepse “dështimi është rruga e Zotit për t’ju lëvizur në një drejtim tjetër.”

Mundësi.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0