Këshilla për shijimin e udhëtimit tuaj në rrugë


Gjetja e një pushimi argëtues dhe të lirë nuk është një detyrë e lehtë, por ekziston një zgjidhje e thjeshtë. Jo, nuk është një udhëtim për të parë familjen tuaj ose një udhëtim në ndonjë destinacion turistik.

Thjesht do të udhëtoni me makinë. Udhëtimet rrugore janë po aq relaksuese, të përballueshme dhe argëtuese si çdo pushim tjetër. Pra, nëse po kërkoni të shmangni pushimet e zakonshme dhe doni të përjetoni një ekperiencë të re, ndiqni disa nga këto këshilla.

Planifikoni por mos planifikoni shumë herët
Është emocionuese të hipësh në makinë dhe të vozitësh, pushimet e tua shërbehen më mirë duke pasur një ide se ku dëshironi të shkoni. Vizitoni disa qytete të vjetra. Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të zbuloni. Fleksibiliteti është arsyeja kryesore për të bërë një udhëtim rrugor. Zbuloni disa pika të reja dhe ndiqni rrugën drejt aventurës tjetër emocionuese. Mos kini frikë të kaloni një ditë shtesë në një vend ku sapo keni ngecur. Kjo është arsyeja e udhëtimit tuaj!

 Mos udhëtoni çdo ditë
Një udhëtim rrugor ka të bëjë me destinacionet, jo për rrugën që do të përshkoni. Kështu që shijoni ndonjë pamje nga makina, por planifikoni ditë të tëra rreth ngjarjeve ose vendeve të veçanta. Do të kaloni mjaft kohë në makinë gjatë një jave, kështu që merrni pak kohë për t’u çlodhur në një ose dy pika të veçanta. Mos harroni, ju jeni me pushime!

Gjeni vende të përshatshme për të kaluar natën
Askush nuk është i ngazëllyer për të kaluar natën duke fjetur në makinë. Paratë e harxhuara në hotele do t’ju duhen ditën tjetër për të shijuar ndalesën e planifikuar. Plus, dushet e nxehta, mëngjeset e nxehta dhe ajri i kondicionuar do t’ju kursejnë para dhe do të mund t’i përdorni ato kur jeni në rrugë.

 Argëtohuni në makinë
Mbi të gjitha është një udhëtim rrugor. Shkarkoni disa muzikë të freskëta, kur udhëtoni vendin me miqtë dhe familjen. Paketimi i një ftohësi me disa ushqime dhe pije nuk është kurrë një ide e keqe. Mos harroni se gjatë rrugës do të ketë ndalesa.

Lexo: Po udhëtoni për herë të parë? Ja si të keni një udhëtim komod

Qëndroni të përgatitur
E vetmja gjë që ju duhet në një udhëtim me makinë është një hartë. Në rast emergjence në rrugë, furnizimet dhe pajisjet do të jenë gjithashtu të nevojshme. Paketat e ndihmës së parë, pajisjet GPS të duhet t’i keni gjithmonë me vete.

Ndërroni shoferët
Qëndroni vigjilent duke ndërruar shoferët çdo disa orë, në mënyrë që të mbuloni më shumë terren dhe të bëni më pak gabime.  Rezulton se shumica e aksidenteve shkaktohen nga lodhja e tëpërt e udhëtimit me makinë.

 Merrni një makinë të rehatshme
Gjeni një makinë komode dhe ekonomike. Mundohunin t’i krijoni vetes luksin që do të kishit po  të ishit në hotel.

Përzgjidheni vendin para se të ndaloni
Udhëtimi më i mirë rrugor është ai që përfundon i sigurt. Shkoni në garazhin lokal për një herë para se të niseni. Tregojini mekanikut që po udhëtoni me makinë një javë dhe shihni cilat janë sugjerimet e tij për sigurinë dhe mirëmbajtjen. Pas kësaj gjithçka që mbetet është të shijoni rrugën e hapur.

TRAVEL INSPIRED LIVING

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale