Keq informimi: kompania e bimëve mjekësore “Albkalustyan” në prag katastrofe


Kompania e bimëve mjekësore, e aromatike në Shqipëri “Albkalustyan” bën të ditur se po përballet me një tronditje financiare prej rreth 3.7 milionë dollarësh, për shkak të anulimit të kontratave nga klientët e huaj. “Kjo ka ndodhur menjëherë pas publikimeve të gabuara të pamjeve të fabrikës në lajmin e sekuestrimit të një sasie të madhe droge”, thotë Xhevit Hysenaj, ortaku shqiptar i kompanisë Shqiptaro-Amerikane.

Hysenaj, thotë për Businessmag, se ndodhet në Amerikë ku po përpiqet të negociojë me klientët mos anulimin e të gjitha kontratave të këtij viti. “Ndërkohë, partneri im po i bën një letër sqaruese Ambasadës Amerikane në Tiranë’’, thotë Hysenaj, duke theksuar se nëse ambasada nuk do të bindet ortaku amerikan do të tërheqë aksionet e tij.

“Telefonatat e emailet nga klientët ishin breshëri, -sipas sipërmarrësit të bimëve mjekësore,- menjëherë pas publikimit të pamjeve të fabrikës së “Albkalustyan”, në kronikat e disa mediave në vend, që flisnin për sekuestrimin e 615 kilogramë kokainë.

Xhevit Hyxenaj, spjegon se, “duket qartë në fotot e kronikave, ku shkruhet për një magazinë bananesh ku u kap kokaina, por në planin kryesor dalin të dy fabrikat e mia (fabrika e esencave me 2 kate dhe fabrika e përpunimit të bimëve me 4 kate). Pra, komenti me zë dhe titra nuk përputhet me figurën. Aty nuk del fare ose del një sekuencë kalimthi, magazina e bananave”.

I pyetur nga businessMag, Hysenaj sqaron se, “Magazina e bananave është afër magazinave të mia, por mediat duhej të jepnin magazinën e bananave edhe pse është e vogël, pasi punën/sherrin e ka bërë të madh”.

Hysenaj tregon se dëmi i shkaktuar është po aq i madh sa ai i tre viteve më parë, kur sipërmarrja e tij u përfshi nga një zjarr i madh.

E njohur më parë si kompania Xherdo, në 2014-en kjo sipërmarrje kaloi në një stad tjetër të aktivitetit duke u zgjeruar përmes bashkëpunimit me kompaninë amerikane Kalustyan.

Një vit më parë, “Albkalustyan”, fitoi çmimin “Bleta e Artë”, si një prej bizneseve më të suksesshme në eksporte. 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale