“Kampi Robo”, për fëmijët e apasionuar pas teknologjisë dhe natyrës - Business Magazine Albania

“Kampi Robo”, për fëmijët e apasionuar pas teknologjisë dhe natyrës


“Kampi Robo” është kamp rezidencial njëjavor, në Parkun e Gërmisë në Prishtinë, në të cilin të rinjtë e Kosovës e moshës 12-15-vjeçare, do të kenë mundësinë që t’i thellojnë njohuritë e tyre për teknologjinë dhe natyrën.

Programi i kampit është dizajnuar që të rinjtë të mësojnë dhe zbaviten përmes:

  • Teknologjisë, meqë të rinjtë do të mësojnë për teknologjinë informative në mënyrë interkative, duke fituar konceptet bazë të programimit dhe elektronikës. Gjatë kampit do të krijohen programe dhe lojëra duke kombinuar materialet nga natyra, programimin dhe elektronikën.
  • Socializimi me moshatarët nga vende te ndryshme të Kosovës, duke shkëmbyer përvoja dhe krijuar shoqëri të reja.
  • Aktiviteteve sportive, si ecja në natyrë dhe ngjitja në murin alpin.

Aktivitetet janë të shumta, ndërsa një përvojë e tillë fëmijëve ua hap horizontin dhe u jep mundësi që të nxisin kreativitetin në një ambient të sigurt, të pasur, me edukatorë profesionalë nga Akademia jCoders (e cila tashme është dëshmuar në lëminë e teknologjisë dhe të edukimit për fëmijë) dhe edukatorët e organizatës Toka (të cilët tash e disa vite kanë përvojën e organizimit të kampeve të suksesshme dhe me vlerë).

Në çmim përfshihen:

  • Trajnimi nga jCoders Academy dhe Toka
  • Ushqimi gjatë tërë ditës
  • Fjetja dhe akomodimi

Për të aplikuar tani, plotësoni formularin KËTU dhe ju do të kontaktoheni nga organizatorët.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0