Kafeja Arabike që nuk ua ngjyros dhëmbët


Kjo pije e tejdukshme nuk është ujë… është kafe.

Nëse e dashuroni kafen por e urreni atë që i bën dhëmbëve tuaj, atëherë ky është një super lajm për ju.

Dy vëllezër të talentuar (ndoshta perëndi të maskuara) kanë krijuar diçka të quajtur “Kafeja e Pastër”.

Kjo pije transparente është bërë nga kokrrat e pjekura të kafes Arabike, ujë, dhe kafeinë. Është një pije me pak kalori që përmban zero konservues, ëmbëlsues, stabilizues dhe sheqerna.

kafeja-arabike-qe-nuk-ua-ngjyros-dhembet-businessmag

Clear Coffee (kafeja transparente), kafeja e parë në botë pa ngjyrë, është miratuar dhe nga dentistët.

Sipas krijuesve të saj, vëllezërve sllovakë David dhe Adam Nagy, Clear Coffee është bërë nga “kokrrat e kafes Arabike me cilësi të lartë dhe ujë të pastër”.

Prodhuar nëpërmjet metodave që kurrë nuk janë përdorur më parë, “Kafeja e Pastër” konsiderohet një pije futuriste dhe është përqafuar nga tregu amerikan. Një paketë me dy shishe kushton 6.33 dollarë, e cila është pak e shtrenjtë, por nëse nuk jetoni dot pa kafe atëherë totalisht ja vlen.

/Refrigerators

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale