Tesla lançon Optimus Gen 2: Robotin humanoid të gjeneratës së ardhshme - Business Magazine Albania

Tesla lançon Optimus Gen 2: Robotin humanoid të gjeneratës së ardhshme

Tesla lançon Optimus Gen 2: Robotin humanoid të gjeneratës së ardhshme

Tesla ka lançuar “Optimus Gen 2”, një gjeneratë e re e robotit të saj humanoid që duhet të jetë në gjendje të marrë përsipër detyra të kryera nga njerëzit.

Optimus, i njohur gjithashtu si Tesla Bot, nuk është marrë seriozisht nga shumë njerëz jashtë ndjekësve më të mëdhenj të Tesla-s, dhe për arsye të mirë.
Kur u njoftua për herë të parë, dukej se ishte një ide e gjymtuar nga CEO Elon Musk me një njeri të maskuar si një robot për ndihmë vizuale. Gjithashtu nuk ndihmoi as demonstrimi në Tesla AI Day vitin e kaluar sepse gati aspak mbresëlënës.

Lexo edhe:Nxitja e inovacionit në Fintech: Investimi i zgjuar i Keiretsu Forum SEE në FinqUp

Në atë kohë, Tesla kishte një prototip shumë të hershëm që linte shumë për të dëshiruar. Mezi ishte në gjendje të ecte përreth dhe të përshëndeste me dorë turmën. Kaq ishte gjithçka që ai mund të bënte.
Por, pas pak kohe u vu re se ideja pas projektit kishte kuptim. Sigurisht, të gjithë e dinë vlerën e një roboti humanoid që mund të jetë mjaft i gjithanshëm për të zëvendësuar punën njerëzore me çmim të ulët, por shumë dyshojnë nëse është i arritshëm në afat të shkurtër.

Tesla besonte se ishte e mundur duke shfrytëzuar punën e saj të AI në programin e saj të automjeteve vetë-drejtuese dhe ekspertizën në bateri dhe motorë elektrikë. Ajo argumentoi se automjetet e saj tashmë janë robotë në rrota. Tani, thjesht duhet t’i bëjë ato në forma humanoide që të jetë në gjendje të zëvendësojë njerëzit në disa detyra.

Projekti po fitonte besueshmëri me përditësimin në mbledhjen e aksionerëve të Tesla-s 2023 në fillim të këtij viti. Në atë kohë, Tesla tregoi disa prototipa të tjerë që të gjithë dukeshin më të avancuar dhe filluan të kryenin detyra vërtet të dobishme. Në shtator, u mor një tjetër përditësim të Optimus. Në atë raport, Tesla tha se Optimus tani po trajnohet me rrjeta nervore  dhe ishte në gjendje të kryente detyra të reja, si renditja e objekteve në mënyrë autonome.

Tesla Optimus Gen 2
Sot, Tesla ka lançuar një përditësim të ri nga programi Optimus. Këtë herë, prodhuesi i automjeteve zbuloi Optimus Gen 2, një gjeneratë e re e prototipit të robotit humanoid:

Tesla thotë se roboti tani është në gjendje të ecë 30% më shpejt. Bazuar në video, nuk do të thyejë rekorde shpejtësie së shpejti, por ka filluar të bëhet i dobitshëm.

Kompania tha se planifikon të fillojë së shpejti përdorimin e robotit në operacionet e veta të prodhimit. Pasi të ketë vërtetuar dobinë e tij, Tesla planifikon të fillojë shitjen e robotit. Në një përditësim të mëparshëm për Optimus, CEO i Tesla, Elon Musk pohoi se “veçoritë e Optimus janë jashtëzakonisht të nënvlerësuara”. CEO tha se kërkesa mund të jetë deri në 10 deri në 20 miliardë njësi.

Ai shkoi aq larg sa “parashikoi me besim” se Optimus do të llogarisë “pjesën më të madhe të vlerës afatgjatë të Teslës”.

electrek

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0