Ju pëlqeu karantina? NASA po kërkon vullnetarë për ‘pushime’ shumë të veçanta

Qendra Hapësinore ‘Lyndon B. Johnson’ është ‘qendra’ e kontrollit të misionit të NASA-s për të gjitha fluturimet e drejtuara në hapësirë, si dhe qendër kërkimi dhe përgatitjeje për fluturimet njerëzore në hapësirë. Ajo ndodhet në Gjirin Galveston, 40 kilometra larg Houston. Dhe është për shkak të kësaj “afërsie” të gjithë kujtojnë frazën e famshme «Houston, ne kemi një problem» të shqiptuar gjatë misionit Apollo 13. Dhe është pikërisht këtu programi amerikan i hapësirës dëshiron t’ju marrë “me pushime”. NASA po kërkon vullnetarë për një studim izolimi në hapësirë.

Ndërsa miliona njerëz në të gjithë botën presin të ‘’arkivojnë’’ përfundimisht karantinën dhe të kthehen në jetën normale, të jeni të sigurt se ka shumë njerëz që e kanë pëlqyer izolimin, aq shumë sa nuk duan të dalin nga shtëpia. Pikërisht për këta njerëz ka nevojë NASA, njerëz që të rezistojnë të qëndrojnë 8 muaj të mbyllur në një laborator anije kozmike, e cila kurrë nuk do të ngrihet nga Toka, por premton se do të ketë përvoja të vërteta të astronautëve.

Qëllimi i testit është të studiojë efektet e bllokimit dhe izolimit afatgjatë në psikologjinë njerëzore, fiziologjinë dhe dinamikën e grupit. Ky “mision analog” synon të mbledhë të dhëna që do të ndihmojnë NASA-n të përgatisë astronautët e ardhshëm për eksplorime të gjata në Hënë dhe Mars.

“Izolimi social është një fushë shumë e rëndësishme për studimin tonë. Ajo është e lidhur me nivelet më të larta të stresit dhe ndikon në mirëqenien fiziologjike dhe psikologjike’’, shpjegon shkencëtari Thomas Williams, i cili është në krye të projektit. Ekuipazhi i mëparshëm i misionit tokësor Sirius, mbeti i izoluar në modul për katër muaj.

LA STAMPA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale