Jo vetëm Kina. Ja cilat janë 8 vendet e tjera që kanë ndaluar plotësisht kriptovalutat - Business Magazine Albania

Jo vetëm Kina. Ja cilat janë 8 vendet e tjera që kanë ndaluar plotësisht kriptovalutat

kriptovalutat

Kina ishte kryefjala e shumë titujve kur ndaloi kriptomonedhat vitin e kaluar, por është vetëm një nga dhjetëra vende dhe juridiksione që ose e kanë ndaluar plotësisht monedhën digjitale ose e kanë kufizuar ashpër atë gjatë viteve të fundit.

Egjipti, Iraku, Katari, Omani, Maroku, Algjeria, Tunizia, Bangladeshi dhe Kina i kanë ndaluar të gjitha kriptovalutat. Dyzet e dy vende të tjera, duke përfshirë Algjerinë, Bahreinin, Bangladeshin dhe Bolivinë, kanë ndaluar në mënyrë implicite monedhat digjitale duke vendosur kufizime në aftësinë e bankave për t’u marrë me kriptomonedhat, ose duke ndaluar shkëmbimet e tyre, sipas një raporti përmbledhës të vitit 2021 nga Biblioteka Juridike e Kongresit.

Numri i vendeve dhe juridiksioneve që e kanë ndaluar kripton plotësisht ose në mënyrë implicite është më shumë se dyfishuar që nga viti 2018, kur organizata publikoi për herë të parë një raport mbi këtë temë.

Lexoni: Një kanal në Youtube dedikuar kriptove. I riu shqiptar dëshiron që vendi të përfitojë nga teknologjia e Bitcoin: “Të bëhemi një komunitet”

Disa qeveri që kanë ndaluar kriptomonedhat kanë thënë se kriptovalutat po përdoren për të derdhur para në burime të paligjshme dhe kanë argumentuar se rritja e kriptove mund të destabilizojë sistemet e tyre financiare. Megjithëse jo të gjitha qeveritë po lëvizin për të ndaluar kriptomonedhat, shumë janë duke kërkuar se si të rregullojnë monedhën digjitale, duke përfshirë SHBA-në. Gary Gensler, kryetari i Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim, e ka quajtur kripto-n “Perëndimi i Egër” dhe tha se dëshiron të imponojë më shumë rregullore për monedhat digjitale.

Kur ndaloi kriptomonedhat vitin e kaluar, Kina e bëri këtë në faza të ndryshme. Së pari, vendi i ndaloi institucionet financiare të angazhoheshin në çdo transaksion kripto në maj. Më pas ndaloi të gjitha minierat e brendshme të kriptove në qershor dhe më në fund nxorri jashtë ligjit kriptovalutat plotësisht në shtator. Ekonomia e dytë më e madhe në botë kishte qenë më parë një lider në minierat e monedhave dixhitale dhe lëvizjet e qeverisë kundër kriptove shkaktuan shitje të mëdha përpara se çmimet të stabilizoheshin. Qeveria e Kinës tha se ishte veçanërisht e shqetësuar për efektin e minierave të kriptove në mjedis dhe njerëzit që përdorin monedha digjitale për mashtrim dhe pastrim parash.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0