Jeff Bezos shton 13 miliardë dollarë në pasurinë e tij brenda ditës

Jeff Bezos shton 13 miliardë dollarë në pasurinë e tij brenda ditës

Jeff Bezos

Jeff Bezos, pronari i Amazon, shtoi 13 miliardë dollarë në pasurinë e tij ditën e hënë, raportoi Bloomberg.

Sipas indeksit të miliarderëve të Bloomberg, Bezos tashmë ka një pasuri prej 189.3 miliardë dollarësh. Ndëkohë që ekonomia amerikane është tkurrur për shkak të pandemisë së COVID-19, themeluesi i Amazon ka fituar 74 miliardë dollarë pasuri gjatë këtij viti.

Rekordi i tij është më i larti i arritur ndonjëherë në një ditë të vetme që kur Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg u vu në funksion në 2012.

Lexoni: Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë anijen e parë në Mars

Bezos themeloi Amazon në 1995 dhe kompania sot është një prej më fitimprurëseve dhe më me vlerë në planet. Sipas parashikimeve, ai do të bëhet trilioneri i parë në botë deri në 2026.

Megjithatë, Bezos nuk është i vetmi që ka fituar nga pandemia. Një analizë e re tha se mbi 600 miliarderë amerikanë kanë vënë një pasuri mesatarisht 42 miliardë dollarë çdo javë gjatë pandemisë mes periudhës 18 mars deri në 16 korrik në një total prej 700 miliardë dollarë gjatë periudhës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0