Jeff Bezos do të dhurojë 33 milionë dollarë për emigrantët pa dokumenta


Jeff Bezos do të dhurojë 33 milionë dollarë nga pasuria e tij për një fond për “ëndërrimtarët”. Këtu bëjnë pjesë fëmijët e sjellë në Amerikë dhe që kualifikohen për “Deferred Action for Childhood Arrivals”.

Dikur jo-filantrop, ai shprehet se do t’i vijë në ndihmë shtresës në nevojë.

Jeff Bezos do të financojë TheDream.Us. Ky program ka për qëllim që të ndihmojë ëndërrimtarët, ata të cilët zakonisht nuk kualifikohen nga shteti amerikan për ndihmë ekonomike dhe për shkollim.

Programi bashkëpunon me 74 universitete amerikane. Ndër të tjerë përfshihen edhe George Mason University, University of Washington, Hunter College, Rutgers University, Arizona State University, The City College of New York, and University of California, Santa Cruz.

Ky fond, është dhurimi më i madh që organizata ka marrë ndonjëherë. Ata u shprehën se ky fond do t’u japë mundësinë rreth 1000 emigrantëve. Ata të cilët kualifikohen nga programi, marrin $33,000 ndihmë përgjatë 4 viteve. 2,850 aktualisht janë pjesë e kësaj.

Por ndonëse e shkuara e Jeff Bezos ka qenë pak e ndryshme, e gjithë kjo nuk është një surprizë. Në muajin tetor, Jeff Bezos kaloi Bill Gates duke u bërë njeriu më i pasur në botë. Nga ana tjetër së fundmi ai është futur në listën e një prej personave më të pasur ndonjëherë.

Por ka një ngjashmëri tjetër midis Jeff Bezos dhe Bill Gates. Konkretisht, Gates filloi të dhuronte para dhe të krijonte fondacionin bamirës Bill & Melinda Gates Foundation vetëm pasi u bë njeriu më i pasur në botë. Nga ana tjetër Jeff Bezos gjithashtu është pjesë e Bezos Family Foundation, fondacionit bamirës të prindërve të tij.

“Babai im erdhi në Amerikë në moshën 16 vjeçare si pjesë e “Operation Pedro Ban.” – u shpreh Bezos në një deklaratë.

“Ai erdhi i vetëm në këtë vend dhe nuk dinte anglisht. Me shumë grintë dhe vendosmëri dhe ndihmën e disa organizatave në Delaware, im atë u bë një qytetar i shkëlqyer i cili vazhdon t’i shërbejë shtetit.”

Burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale