Jeff Bezos do të dhurojë 33 milionë dollarë për emigrantët pa dokumenta

Jeff Bezos do të dhurojë 33 milionë dollarë për emigrantët pa dokumenta


Jeff Bezos do të dhurojë 33 milionë dollarë nga pasuria e tij për një fond për “ëndërrimtarët”. Këtu bëjnë pjesë fëmijët e sjellë në Amerikë dhe që kualifikohen për “Deferred Action for Childhood Arrivals”.

Dikur jo-filantrop, ai shprehet se do t’i vijë në ndihmë shtresës në nevojë.

Jeff Bezos do të financojë TheDream.Us. Ky program ka për qëllim që të ndihmojë ëndërrimtarët, ata të cilët zakonisht nuk kualifikohen nga shteti amerikan për ndihmë ekonomike dhe për shkollim.

Programi bashkëpunon me 74 universitete amerikane. Ndër të tjerë përfshihen edhe George Mason University, University of Washington, Hunter College, Rutgers University, Arizona State University, The City College of New York, and University of California, Santa Cruz.

Ky fond, është dhurimi më i madh që organizata ka marrë ndonjëherë. Ata u shprehën se ky fond do t’u japë mundësinë rreth 1000 emigrantëve. Ata të cilët kualifikohen nga programi, marrin $33,000 ndihmë përgjatë 4 viteve. 2,850 aktualisht janë pjesë e kësaj.

Por ndonëse e shkuara e Jeff Bezos ka qenë pak e ndryshme, e gjithë kjo nuk është një surprizë. Në muajin tetor, Jeff Bezos kaloi Bill Gates duke u bërë njeriu më i pasur në botë. Nga ana tjetër së fundmi ai është futur në listën e një prej personave më të pasur ndonjëherë.

Por ka një ngjashmëri tjetër midis Jeff Bezos dhe Bill Gates. Konkretisht, Gates filloi të dhuronte para dhe të krijonte fondacionin bamirës Bill & Melinda Gates Foundation vetëm pasi u bë njeriu më i pasur në botë. Nga ana tjetër Jeff Bezos gjithashtu është pjesë e Bezos Family Foundation, fondacionit bamirës të prindërve të tij.

“Babai im erdhi në Amerikë në moshën 16 vjeçare si pjesë e “Operation Pedro Ban.” – u shpreh Bezos në një deklaratë.

“Ai erdhi i vetëm në këtë vend dhe nuk dinte anglisht. Me shumë grintë dhe vendosmëri dhe ndihmën e disa organizatave në Delaware, im atë u bë një qytetar i shkëlqyer i cili vazhdon t’i shërbejë shtetit.”

Burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0