Je grua sipërmarrëse dhe je prekur nga pandemia? Kontribuo në skanimin e situatës, duke plotësuar anketën e Dhomës Ekonomike të Gruas - Business Magazine Albania

Je grua sipërmarrëse dhe je prekur nga pandemia? Kontribuo në skanimin e situatës, duke plotësuar anketën e Dhomës Ekonomike të Gruas

anketë

Pandemia po rrit ditët e fundit presionin e saj me një valë të katërt, kësar radhe me variantin Delta. Edhe pse sot kemi më shumë të vaksinuar se më parë, shifrat e infektimeve po rriten dhe rreziku për t’u përballur me një tjetër sfidë është afër.

Dhoma Ekonomike e Gruas, prej një viti ka ngritur shqetësimin, nisur nga vlerësimet e anëtareve të saj, se gratë sipërmarrëse janë prekur më shumë nga kjo pandemi.

Në disa takime me gratë në biznes, por edhe institucionet financiare dhe institucione publike, shqetësimi kryesor i grave sipërmarrëse është aksesi në financë, zhvillimet në treg, me luhatje të kërkesës në segmente të ndryshme.

Vetë gratë sipërmarrëse theksojnë se janë angazhuar më shumë drejt risive, duke ardhur me produkte apo shërbime të reja.

Për të kuptuar më shumë mbi efektet e pandemisë në sipërmarrjet e drejtuara nga gratë, Dhoma Ekonomike e Gruas ka ndërmarrë një anketë me gratë sipërmarrëse.

Antonela Hako, Kryetare e Dhomës, thotë se, “kjo anketë synon të identifikojë shqetësimet konkrete me të cilat po përballet biznesi. Pas identifikimit të tyre, do të synojmë gjetjen e mundësive për t’i tejkaluar këto sfida. Në këtë drejtim ne do të ndërmarrim hapa si Dhomë, duke komunikuar me institucionet pëgjegjëse për marrjen e masave lehtësuese”.

Nëse jeni një grua sipërmarrëse, në hapat tuaj të parë, apo edhe me përvojë tashmë në treg, Dhoma ju fton të shprehni zërin tuaj përmes plotësimit të anketës më poshtë.

Plotëso Anketën

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0