Java e parë e Vitit 2018 ju motivon me këto thënie


E Hënë, 1 Janar 2018

“Ka një paragjykim të jashtëzakonshëm kundrejt rreziqeve. Të gjithë përpiqen të zgjedhin të shpëtojnë kokën e tyre.” –Elon Musk

E Martë, 2 Janar 2018

“Fati është një dividend i djersitjes. Sa më shumë që djersitni aq më me fat bëheni.” – Ray Kroc

E Mërkurë, 3 Janar 2018

“Ju lutem, mendoni për trashëgiminë tuaj, sepse ju e shkruani atë çdo ditë.” –Gary Vaynerchuk

E Enjte, 4 Janar 2018

“Të japësh dhurata është mjaft e thjeshtë. Zgjedhjet mund të jenë të vështira. Ju mund të joshni veten me dhuratat tuaja dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm kjo do të jetë në dëm të zgjedhjes suaj.” – Jeff Bezos

E Premte, 5 Janar 2018

“Ju e merrni jetën në duart tuaja dhe çfarë ndodh më pas? Një gjë e tmerrshme: nuk ekziston askush për t’u fajësuar.” –Erica Jong

E Shtunë, 6 Janar 2018

“E vetmja mënyrë për të bërë punë të shkëlqyer është të dashurosh atë që bën.” –Steve Jobs

E Dielë, 7 Janar 2018

“Gjithmonë jini një version i klasit të parë i vetes, në vend të një versioni i klasit të dytë të dikujt tjetër.” –Judy Garland

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale