Japonia është gati të mirëpresë udhëtarët e huaj, por turizmi vendas mbetet prioriteti i saj - Business Magazine Albania

Japonia është gati të mirëpresë udhëtarët e huaj, por turizmi vendas mbetet prioriteti i saj

udhëtarët e huaj

Pas më shumë se dy vjetësh politikash të mbyllura kufitare, Japonia do të mirëpresë përsëri udhëtarët ndërkombëtarë. Në fillim të muajit, turistët e huaj që udhëtonin me turne mund të hynin në Japoni.

Megjithatë, prioriteti i qeverisë qëndron ende në rritjen e numrit të turizmit vendas, tha Tadashi Shimura, president i Shoqatës Japoneze të Agjentëve të Udhëtimit.

Edhe para pandemisë, turizmi vendas kontribuoi shumë më tepër në produktin e përgjithshëm të brendshëm bruto të Japonisë sesa turizmi i huaj.

Lexoni: Shkollat e mesme profesionale drejt reformimit. Më shumë fokus në turizmëm dhe digjitalizim

Shifrat e turizmit

Në përgjithësi, turizmi kontribuoi me 28 trilionë jen (211 miliardë dollarë) në ekonominë e Japonisë në vitin 2019, me gati 80% – ose 22 trilionë jen – që vijnë nga turistët vendas, sipas një raporti nga Agjencia Japoneze e Turizmit. Megjithë një rritje të rasteve me Covid në 2021, shpenzimet turistike nga ata që jetojnë në Japoni ende arritën të sillnin 9.2 trilionë jen atë vit.

Sidoqoftë, rritja e mbërritjeve ndërkombëtare në Japoni është ende jetike, veçanërisht për sektorët e mikpritjes, transportit dhe udhëtimit të goditur rëndë, tha Shimura.

Japonia mirëpriti rreth 32 milionë vizitorë të huaj në vitin 2019 dhe kishte qenë në rrugën e duhur për të arritur qëllimin e saj prej 40 milionë në 2022, tha Ejaz Ahmed, një analist hulumtues në Njësinë e Inteligjencës Economist, gjatë një webinari më 1 qershor.

Megjithatë, pandemia bëri që numrat e turistwve të bien me shpejtësi, dhe kishte vetëm 250,000 vizitorë të huaj në vitin 2021, treguan më parë të dhënat e qeverisë.

Humbja e udhëtarëve ndërkombëtarë i kushtoi Japonisë “rreth 10 trilionë jen gjatë dy viteve të fundit”, tha Shimura, pasi shpenzimet nga studentët ndërkombëtarë dhe banorët e huaj afatgjatë sollën mesatarisht 4.3 milionë jen për person në vit, tha ai, duke cituar një raport nga Instituti i Kërkimeve Nomura.

Agjencitë e udhëtimit në Japoni po përgatiten për kthimin e turistëve me turne në destinacione të famshme në të gjithë vendin.

Cilat janë rregullat?

Kufiri ditor i numrit të mbërritjeve të vizitorëve – që përfshin shtetasit japonezë dhe banorët e huaj që kthehen – u dyfishua nga 10,000 në 20,000 më 1 qershor, sipas Organizatës Kombëtare të Turizmit të Japonisë.

Raportet lokale tregojnë se qeveria mund të rrisë kufirin në 30,000 njerëz në korrik. Megjithatë, tha Shimura, ato kufij janë shumë të ulëta, pasi vendi priste “140,000 vizitorë në ditë”.

Vendet klasifikohen në tre kategori – blu, e kuqe dhe e verdhë – dhe udhëtarët mund t’u nënshtrohen kufizimeve shtesë në varësi të vendit nga vijnë, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Japonisë.

Lexoni: Ministria e Turizmit publikon dokumentin/ Si do të funksionojë ndalimi i qeseve plastike nga 1 qershori

Udhëtarët nga 98 vende dhe rajone – duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Singaporin dhe Kinwn – bien nën kategorinë “blu” dhe nuk u kërkohet të testohen ose të karantinohen pas mbërritjes ose të vaksinohen për të hyrë.

Udhëtarët nga cilido prej 99 vendeve në kategorinë “e verdhë” përjashtohen gjithashtu nga testimi dhe karantinimi pas mbërritjes nëse kanë pasur tre doza të një vaksinimi të pranuar ndaj Covid-19. Kategoria përfshin vende të tilla si India, Vietnami dhe Sri Lanka.

Ata që vijnë nga vendet “e kuqe”, si Fixhi, Pakistani dhe Sierra Leone, duhet të testohen në mbërritje dhe të karantinohen për një periudhë prej tre deri në shtatë ditë.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0